روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت
 • 11 فروردین 1398
 • بدون دیدگاه
 • امین مهدوی

روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت

آموزش طراحی سایت

رنگ ها در جهان هستی

آیا تا به حال به محیط اطراف خود توجه کرده اید؟ به رنگ هایی که در محیط اطرافتان وجود دارد چطور؟ حتما متوجه شده اید که رنگ های مختلف حس های مختلفی را برای افراد به همراه دارند و همین باعث شده که دنیا با وجود رنگ های مختلف زیباتر شود و جذاب تر به نظر برسد. هیچ کس زندگی در یک دنیای سیاه و سفید را دوست ندارد و همه می خواهند در جهانی زندگی کنند که رنگ های مختلفی در آن به کار رفته باشد. تاثیر رنگ در طراحی سایت نیز از این امر مستثنی نیست!

رنگ ها در طراحی سایت

همان طور که رنگ ها در جهان هستی می توانند حس های مختلفی را به بیننده القا کنند در طراحی سایت نیز رنگ ها می توانند نقش مهمی را ایفا کنند، رنگ ها می توانند حس هایی همچون آرامش، امنیت، اضطراب، شادی، غم، هیجان، ترس و … را در مخاطب ایجاد کنند.

رنگ در طراحی سایت

برای مثال چند نمونه از تحقیقات روانشناسان در مورد رنگ ها و تاثیر آن را در نظر بگیرید:

 • هر رنگ می تواند پیام مخصوصی را به ببیننده ارسال کند، وقتی افراد به رنگی نگاه می کنند با بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس ارتباط برقرار می کنند، این بخش از مغز سینگالی را به غده ی هیپوفیز ارسال می کند و از آن جا نیز به سیستم غدد درون ریز می ریزد، در نهایت غدد درون ریز سینگالی به غده ی تیروئید می فرستد. این کار باعث آزاد شدن هورمون ها می شود، در نتیجه وقتی افراد به رنگی نگاه می کنند احساسات آن ها تغییر می کنند و این تغییر احساسات روی رفتار آن ها تاثیر می گذارد.
 • اثری که رنگ در بیننده می گذارد می تواند باعث شود که بیننده کالایی را از سایت مورد نظر خریداری کند.
 • جالب است بدانید که رنگ در فرهنگ ها و مناطق مختلف تاثیرهای متفاوتی دارد.
 • در طی 90 ثانیه ی اولی که افراد به رنگ نگاه می کنند رنگ ها می توانند تاثیر زیادی روی احساسات فرد بگذارند. به عبارتی وقتی افراد در طی 90 ثانیه ی اول به رنگ کالا نگاه می کنند در 62 تا 90 درصد موارد بر اساس رنگی که کالا دارند تصمیم می گیرند کالا را بخرند و یا از خرید آن صرف نظر کنند.

تاثیر رنگ ها و نحوه ی استفاده از رنگ ها در طراحی سایت

اگر می خواهید سایتی را طراحی کند و نمی دانید که باید چگونه از رنگ های مختلف در طراحی سایت خود استفاده کنید، به نکاتی که در ادامه به آن ها می پردازیم توجه داشته باشید. مطمئنا هر کسی که سایتی را طراحی می کند به دنبال این است که مخاطب جذب کند و یا از طریق جذب مخاطب فضای مورد اطمینانی ایجاد کند که کاربر از سایت خرید کند، پس برای این کار بهتر است افراد با تاثیر رنگ های مختلف و روانشناسی رنگ ها در طراحی سایت آشنا باشند تا این را خط مشی خود برای طراحی صفحات وب سایت خود قرار دهند.

معنی رنگ ها

اولین نکته ای که باید در استفاده از رنگ های مختلف برای طراحی سایت به آن توجه داشته باشید این است که هر رنگ را متناسب  با صفحه، موضوع و از همه مهم تر نوع کاربری که می خواهد از آن صفحه بازدید کند انتخاب کنید.

برای مثال سایت هایی مانند سایت های دولتی که آمار بازدید کنندگان آن ها بالاست برای پس زمینه ی سایت خود از رنگ سفید و برای لینک های صفحه از رنگ ابی استفاده می کنند.

برای این که رنگ ها و تاثیر آن ها در طراحی سایت را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهیم آن ها را جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم تا کار بررسی آن ها آسان تر شود.

 • رنگ مناسب خانم ها

آیا می خواهید سایتی طراحی کند که اکثر کاربران آن را خانم ها تشکیل می دهند؟ آیا می خواهید با استفاده از رنگ های مختلف توجه خانم ها را به سایت خود جذب کنید؟

سایت هایی مانند سایت های آشپزی و سایت فروش لباس ها و لوازم آرایشی و بهداشتی از جمله سایت هایی هستند که تقریبا همه ی مخاطبان آن را خانم ها تشکیل می دهند. برای این که چنین سایت هایی و یا هر سایتی که می خواهد کاربران خانم خود را راضی نگه دارد به موفقیت برسند و کاربران بیشتری جذب کنند نباید از رنگ هایی مانند قرمز و نارنجی استفاده کنند، زیرا خانم ها از رنگ های قرمز و نارنجی خوششان نمی آید و با آن ها احساس راحتی نمی کنند و خیلی زود سایت را ترک خواهند کرد.

رنگ هایی مانند طوسی و قهوه ای هم از جمله رنگ هایی هستند که خانم ها به آن واکنش خوبی نشان نمی دهد پس توصیه می کنیم که برای جذب هر چه بیشتر کاربران خانم در سایت های خود ابدا از رنگ هایی مانند رنگ طوسی و قهوه ای استفاده نکنید. تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد که 33 درصد خانم ها از رنگ نارنجی، 33 درصد از رنگ قهوه ای و 17 درصد خانم ها نیز از رنگ طوسی بدشان می آید.

رنگ در طراحی سایت

در کنار موارد گفته شده، 35 درصد خانم ها از رنگ آبی، 23 درصد از رنگ بنفش و 14 درصد نیز از رنگ سبز خوششان می آید، به عبارتی می توان گفت که خانم ها علاقه ای به رنگ های تن خاکی ندارند و بیشتر از رنگ های اصلی خوششان می آید.

حال که در مورد رنگ های مورد علاقه ی خانم ها صحبت کردیم باید نکته ی دیگری را نیز یادآور شویم، بسیاری از افراد تصور می کنند که خانم ها از رنگ صورتی خوششان می آید و به همین دلیل ترجیح می دهند که طراحی سایت خود از رنگ صورتی استفاده کنند، در این مورد باید به این نکته اشاره کنیم که بر عکس تصور بسیاری از افراد خانم ها علاقه ی چندانی به رنگ صورتی ندارند و تنها درصد کمی از خانم ها از رنگ صورتی خوششان می اید.

پس دفعه ی بعد که تصمیم گرفتید سایتی برای کاربران خانم طراحی کنید به یاد داشته باشید که هیچ رنگی به اندازه رنگ های آبی، بنفش و سبز نمی تواند باعث جذب کاربران خانم شود.

 • رنگ مناسب آقایان

حال که در مورد رنگ های مورد علاقه ی خانم ها صحبت کردیم برای این که در حق آقایون اجحاف نشه بیایید رنگ های مورد علاقه ی آقایون رو هم مورد بررسی قرار بدیم!

در زمینه ی استفاده از رنگ ها در طراحی سایت آقایون اشتراکاتی با خانم ها دارند، برای مثال اقایون هم مانند خانم ها از رنگ هایی مانند قهوه ای و نارنجی استقبال نمی کنند و علاقه ای به این رنگ ها ندارند و بر عکس خانم ها که طبق تحقیقات یکی از رنگ های مورد علاقه ی آن ها و رنگ هایی که می تواند باعث جذب آن ها شود رنگ بنفش است، آقایان علاقه ای به رنگ بنفش ندارند.

اما یکی دیگر از رنگ هایی که خانم ها به ان علاقه ی زیادی داشتند رنگ آبی است، این نیز یکی از اشتراکات خانم ها و آقایان در علاقه ی شان به رنگ های مختلف است. برخی از افراد ممکن است به رنگ آبی علاقه نداشته باشند اما بیشتر مردم به این رنگ علاقه دارند و تحقیقات نشان می دهد که رنگ آبی باعث می شود که در کاربر حس اعتماد ایجاد شود.

رنگ در طراحی سایت

همچنین این رنگ نشان دهنده ی وفاداری، نظم، آرامش و اعتماد است که می تواند باعث ایجاد حس وقار و متانت در کاربر شود.

حال که از رنگ ابی صحبت کردیم باید به این نکته نیز اشاره کنیم که بسیاری از برندها و سایت های بزرگ از رنگ آبی برای برند خود استفاده می کنند از جمله این برندها و سایت ها می توان به فیس بوک و سامسونگ اشاره کرد. برای مثال فیس بوک به خوبی توانسته نشان دهد که چگونه با استفاده از رنگ آبی می توان ارتباط ایجاد کرد.

امروزه حتی بانک ها و ارگان های مختلف برای این که حس اعتماد را در مخاطبان خود ایجاد کنند از رنگ ابی در برند خود استفاده می کنند. البته توجه داشته باشید که برای هر سایت و برندی نمی توان از رنگ آبی استفاده کرد. به عنوان مثال توصیه می کنیم که از رنگ آبی در سایت های مربوط به غذا استفاده نکنید، زیرا رنگ آبی باعث کاهش اشتهای افراد می شود و حتی به افرادی که رژیم می گیرند توصیه می شود که ظرف های آبی غذا بخورند، پس برای کاهش مخاطبان خود در سایت آشپزی خود از رنگ آبی استفاده نکنید.

 • رنگ مناسب برای درخواست

دکمه های درخواست شامل مواردی همچون دکمه ی تماس، ثبت عضویت و … می شود. این رنگ ها به فروش و تجارت مربوط می شود پس باید جذابیت خاصی داشته باشند و به یاد داشته باشید که اگر رنگی جذابیت کافی برای این دکمه ها ایجاد نکند حتی یک مشتری هم روی ان کلیک نخواهد کرد.

برای این که کاربران سایت خود را به مشتری تبدیل کنید پیشنهاد می کنیم برای این دکمه ها از رنگ های محرک استفاده کنید و رنگ هایی همچون نارنجی، سبز، قرمز، زرد و نارنجی رنگ هایی هستند که می توانند باعث تبدیل کاربر به مشتری شوند. و در عوض رنگ های تیره تر مانند رنگ های بنفش، طوسی تیره، سیاه و قهوه ای باعث می شود که تعداد کاربران کم تری به مشتری تبدیل شوند.

 • رنگ سبز

رنگ سبز نماد زیبایی و طبیعت است و می تواند حس سر زندگی و شادابی در افراد ایجاد کند. رنگ سبز در چشم راحت تر از همه دیده می شود و در روانشناسی نشان دهنده ی فراوانی، حاصلخیزی، ازادی، پیشرفت، خونسردی، تندرستی، رشد و پویایی، سخاوت، موفقیت و صلح است.

رنگ در طراحی سایت

رنگ سبز در تجارت نشان دهنده ی مقاوم و ثروت است. یکی از مثال های بارزی رنگ سبز که می تواند حس شادابی را بیننده ایجاد کند طبیعت و جنگل سرسبز است و از طرفی رنگ سبز از جمله رنگ هایی است که در اتاق عمل برای حفظ ارامش بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.

پس تاثیر رنگ سبز برای ایجاد آرامش و حس خوب را در کاربر سایت خود دست کم نگیرید.

 • رنگ زرد

رنگ بعدی که می خواهیم تاثیر آن را طراحی سایت مورد بررسی قرار دهیم رنگ زرد است این رنگ با خاطرات و تجریبات پیوند دارد و برخی از برندها=برای ایجاد حس سرزندگی و شادابی از رنگ زرد استفاده می کنند، همچنین این رنگ نشان دهنده ی بازیگوشی و دوستی نیز هست.

نمونه هایی از استفاده از رنگ زرد در دنیای اطرافمان را می توانیم در نشانه های راهنمایی و رانندگی و حتی نشانه ی کارگران مشغول کارند می توانیم ببینیم.

اما نکته ای که در مورد رنگ زرد باید به خاطر داشته باشید این است که هر چند که این رنگ باعث ایجاد سرزندگی و شادابی در افراد می شود، اما توصیه می شود که اگر می خواهید در سایت خود از رنگ زرد استفاده کنید هیچ وقت این رنگ را در عناصر زیاد و یا بزرگی که در سایت تان وجود دارد استفاده نکنید زیرا این رنگ باعث ایجاد عصبانیت در افراد می شود و همچنین رنگی است که برای کودکان آزاردهنده است. حتی برخی بر این باورند که رنگ زرد می تواند باعث ایجاد حس نفرت در افراد شود.

 • رنگ سفید

یکی از بهترین رنگ هایی که می توان برای پس زمینه ی سایت از آن استفاده کرد رنگ سفید است، چون رنگ سفید رنگی است که بیشتر مردم به آن علاقه دارند.

در روانشناسی رنگ سفید نشان دهنده ی صمیمت، پاکیزگی، صداقت، ملایمت و معاصر بودن چیزی است و حتی جالب است بدانید که این رنگ در تجارت رنگی انرژی بخش و خستگی گیر است.

رنگ در طراحی سایت

نگاه کردن به رنگ سفید برای چشم رضایت بخش است به همین دلیل بسیاری از فروشگاه ها از رنگ سفید برای جذب مشتری استفاده می کنند.

 • رنگ سیاه

در نهایت می رسیم به رنگ سیاه. اگر پس زمینه ی سایت تان روشن است بهترین رنگی که می توانید برای رنگ متن خود استفاده کنید رنگ سیاه است. رنگ سیاه نشان دهنده ی شهامت، ظرافت، قدرت، دلیری، مهارت و باستان است.

هر چه استفاده از رنگ سیاه با دقت و غلظت بیشتری باشد سایت مورد نظر مجلل تر به نظر می رسد، همچنین این رنگ به سایت حس ناآرامی و رام نشدگی را می دهد و این رنگ برای سایت هایی که درباره ی مد و فشن هستند رنگ بسیار مناسبی است.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
9 رای, 4,00 از 5
Loading...
امین مهدوی

دیدگاه شما عزیزان

 • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی