گاهی پیش می آید که در جستجوهای اینترنتی با صفحه 404 روبرو می شویم که می تواند ناامید و گیج کننده باشد.

چرا این صفحات وجود دارند؟
در حقیقت صفحه 404 برای هشدار دادن به بازدیدکننده هایی است که در تلاش برای یافتن صفحه ای هستند که دیگر وجود ندارد. جایی که وب سایت شما می تواند کاربران را به قسمت دیگری هدایت کند. اغلب افراد اهمیت صفحه 404 را نادیده می گیرند در حالی که زمان زیادی برای طراحی و ایجاد صفحات محتوای وب سایت صرف شده است اما وقتی نوبت به صفحه 404 می رسد از کد خطای عمومی استفاده می کنند.
داشتن یک صفحه 404 سفارشی و خلاقانه به خودی خود یک کشف است زیرا باعث خارج شدن از یک وضعیت ناگوار می شود.
در اینجا 11 نمونه صفحه404 وجود دارد که از وب سایت منبع الهام گرفته و به شما در ایجاد صفحه 404 دلخواه خود کمک می کند.

فارسروید

خونسرد باشید

جمله ای است که شما را به آرامش دعوت می کند. جستجو کنید و اپلیکیشن یا بازی جدیدتری را از فارسروید دانلود کنید. این ربات از اینکه نمی تواند در یافتن چیزی که به دنبال آن بوده اید به شما کمک کند متعجب است.  

ساری تک

گم شدیم

رنگ قرمز در اغلب موارد هشدار را نشان می دهد. صفحه 404 این وب سایت متناسب با لوگو آن به صورت خطوط دایره ای است با این تفاوت که رنگ قرمز، پس زمینه و رنگ سفید به عنوان خطوط اصلی انتخاب شده است. خطوط دایره ای تا انتهای صفحه ادامه یافته و احساس بی نهایت را به مخاطب تلقین می کند به صورتی که شما نیاز به بازگشت را در خود احساس می کنید. در پایین صفحه، لوگو ساری تک امکان بازگشت به صفحه اصلی را برای شما فراهم می کند. ضمن این که گفتار محاوره ای در کلام به مخاطب کمک می کند تا احساس کند یک انسان در مقابلش قرار دارد.

7 هاست

دکمه پاور

وب سایت 7 هاست از یک دکمه پاور ساده با نوری درخشان در صفحه 404 خود استفاده کرده است که با کلیک بر روی آن به صفحه اصلی وب سایت می روید. رنگ این صفحه از رنگ و تم اصلی وب سایت گرفته شده است. استفاده از جمله ای ساده صفحه را در مسیر درستی قرار داده است.  

اپلیکیشن ها

متاسفانه صفحه مورد نظر پیدا نشد!!

وب سایت اپلیکیشن ها با تغییراتی از حرف a لوگو خود عنصر مورد نیاز 404 را به خوبی پوشش داده است و با ایجاد یک فضای فانتزی در صفحه میزان ترس یا هشدار را برای خواننده به پایین ترین درجه ممکن می آورد. علاوه بر این اضافه کردن چند لینک مفید کاربر را قادر می سازد تا به راحتی خود را به یک صفحه جایگزین برساند. هنگام ایجاد صفحه 404 توصیه می شود که با افزودن پیوندهایی به بخش های معروف وب سایت مانند صفحه اصلی، بخش تماس با ما و صفحه درباره ما به بازدیدکنندگان خود کمک کنید. دراین صفحه 404 نیز از پربازدیدترین بخش های وب سایت استفاده شده است.

چرخش ابزار

اوووپس، چرخ دنده از کار افتاده است

وب سایت چرخش ابزار شتاب با الهام از لوگو خود، صفحه اصلی و با استفاده از نکته ای ساده با یک چرخ دنده از کار افتاده و صفحه ای که به جایی جز صفحه 404 ختم نمی شود طراحی فوق العاده ای را پیش روی ما گذاشته است و با کلامی عامیانه و همزاد پنداری با مخاطب از طنز خوبی بهره برده است. می توان با کلیک بر روی لوگو وب سایت به صفحه اصلی رفت. همچنین منو هِدِر به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد تا به راحتی به صفحه مورد علاقه خود برسند.

بازینو

نبود نگرد نیست

آکادمی بازینو برای طراحی صفحه 404 خود با کلمه نبود خیال کاربر را راحت می کند. همیشه در گفتار روزمره با این کلمه برخورد می کنیم اما این بار می خواهیم به نحوی دیگر احساس ایجاد شده را تغییر دهیم. نکته مهم در زبان نوشتاری هر وب سایت اهمیت دادن به مخاطبی است که آن را می خواند. مخاطبان بازینو نیز در بیشتر موارد نوجوانان و جوانان هستند و با این واژه های خودمانی احساس راحتی بیشتری می کنند.

اعتماد یدک پارس

چرخ دنده!!

در طراحی صفحه خطای 404 نکته ای وجود دارد که در بیشتر موارد ذکر شده به رعایت ایجاد شده اند. نیاز است که وب سایت شما صفحه 404 آرامش بخشی داشته باشد تا برای کاربران اطمینان حاصل شود که اگرچه صفحه مورد نظر از دست رفته اما می توانند در مسیری درست قرار بگیرند. سایه چرخ دنده نیز باعث ایجاد احساس آرامش و اعتماد به نفس می شود و انتخاب رنگ مناسب ارزش جستجوی روانشناسی رنگ ها را دارد.

ققنوس

جعبه ای که برای شما آمده خالیست!

وب سایت تخصصی تجاری ققنوس با تمام امکانات برای حمل و نقل مرسولات شما است. بسته هایی هستند که هر روز به دنبال آنها هستید اما این بار جعبه ای را می بینید که خالی است. این صفحه 404 با طراحی خطوط کم رنگ و سایه های ملایم، آرامش را برای شما به همراه می آورد و با وجود نوشته ای کوتاه و علامت تعجب، شما را به صفحه اصلی هدایت می کند.

رسیس

بریم صفحه اصلی

صفحه 404 قرمزی که با هشدار خود خبر از عدم دسترسی شما به محصولات رسیس را می دهد. با تصویری از کالاهایی که در پشت علامت وای فای قرار گرفته است عدم وجود محتوا را در صفحه 404 یادآور می شود.

عصر ویرا

جستجو درشرکت بین المللی عصر ویرا

عصر ویرا به خوبی از برند خود در طراحی صفحه 404 استفاده کرده است. یکی از بهترین راه حل ها برای فراموش نشدن برند وب سایت الهام گرفتن از طراحی زیبای لوگو وب سایت است.

 جمع بندی

یک صفحه 404 سفارشی می تواند با برند وب سایت شما یکی شود و اطلاعات مفیدی را ارائه دهد. به طور واضح به بازدیدکنندگان خود بگویید که صفحه مورد نظر را نمی توان یافت. از زبانی استفاده کنید که دوستانه و جذاب باشد. اطمینان حاصل کنید که صفحه 404 از همان نگاه و احساس مانند سایر بخش های وب سایت شما استفاده می کند. در نظر بگیرید پیوندهایی را از محبوب ترین مقالات خود به صفحه اضافه کنید.

مهم نیست که صفحه 404 سفارشی شما چقدر زیبا و مفید باشد به احتمال زیاد نمی خواهید آن را در نتایج جستجوی Google ظاهر کنید. به منظور جلوگیری از ایندکس شدن صفحه 404 توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو مطمئن شوید که وب سرور شما هنگام درخواست یک صفحه از دست رفته کد وضعیت واقعی 404 HTTP را بازگرداند.