در زمان کرونا چطور می ‌توان شرایط کاری را بهتر کرد؟

در زمان کرونا چطور می ‌توان شرایط کاری را بهتر کرد؟

آموزش

در زمان کرونا چطور می ‌توان شرایط کاری را بهتر کرد؟ ممکن است نگران این باشیم که چطور کار خود را در خانه پیش ببریم تا به اوضاع اقتصادی مان لطمه ای وارد نشود. برنامه خود را بیچینیم و همه المان های مورد نیاز را در دسترس قرار دهیم. البته همه چیز خوب است تا اینکه احساس می کنید که  همسایه شما در حال ساخت ماشین زمان است، انواع وسایل پرقدرت بکار می بندد تا حسابی ذهن شما را بهم بریزد یا به محض شروع صبح خواب آلود هستید و نمی توانید از رختخواب خود جدا شوید. حتی کارهای غیرقابل پیش بینی زیادی پیش می آید که تحت کنترل شما نیست . حالا تازه بنظر سخت می شود در حین کار تمرکز کرد و برنامه خود را مطابق میل پیش برد.

بهبود کار در شرایط فریلنسری و بیماری کرونا

کارهایی مفیدی که ما به شما پیشنهاد می کنیم، معمولا در خانه چندان بنظر مهم نمی آید اما تمرکز خوبی برای یک کار مستمر و فعال به حسای می آید. پیشنهادات ما رعایت ده نکته طلایی در خانه می باشد که به صورت زیر فهرست شده است :

 • طبق برنامه پیش بروید
 • لباس مناسبی بپوشید
 • مهلت انجام کار
 • بروزرسانی برنامه هفتگی
 • ارتباط آنلاین با همکاران
 • خارج شدن از شبکه های اجتماعی
 • زمان استراحت کافی
 • میز کار اختصاصی
 • مدیریت زمان
 • روال سالم خود را حفظ کنید

1. طبق برنامه پیش بروید

اولین کاری که باید انجام دهید تهیه یک برنامه بر اساس میزان کارهایتان است . ممکن است با خود بگویید تمام اطلاعات لازم را در ذهن آماده کرده اید اما بهتر است آنها را روی کاغذ بیاورید . شاید این کار بنظر وقت گیر بیاید ، اما مطمئن باشید کمک زیادی به شما می کند. اول اینکه باعث می شود موضوعات مهم و چالش هایی که ممکن است برایتان پیش بیاید از قبل فکر کنید و برای آنها برنامه ریزی قوی تری داشته باشید. حالا برای برنامه خود راحت ترین زمان را پیدا کنید و مطمئن شوید نسبت به آن متعهد هستید . مثلا اگر زمان کاری شما 9 تا 5 بوده، بیدار شدن کمی زودتر چندان سخت نیست و مثلا ساعت 8 عالی بنظر می رسد. البته می توانید در این زمان بندی تصور کنید در دفتر خود هستید. ( مثلا انتظار ندارید که در این زمان اجاق را تمیز کنید ) اگر طبق برنامه پیش روید ساعت های شما پربارتر خواهد بود. علاوه بر این می توانید کامپیوتر خود را خاموش کنید به این معنی است که رسما کار امروزتان تمام شده و با خیال راحت بقیه روز خود را بسازید.

2. لباس مناسبی بپوشید

در حقیقت تغییر لباس می تواند به شما کمک کند تا هر صبح هیجان کافی را برای شروع کار داشته باشید، در این حالت ذهن فکر می کند شما قرار است جایی بروید و با این فریب احساس بهتری در کار خود خواهید داشت. البته پوشیدن کت و شلوار یا لباس هایی این چنینی ملزوم نیست. فقط کافیست کمی رسمی تر از لباس خواب، لباسی انتخاب کنید و کار خود را شروع کنید. همچنین می توانید موهای خود را شانه کنید یا دوش بگیرید.

3. مهلت انجام کار

 پروژه ای که کار روی آن دشوار و طاقت فرسا است با ایجاد انگیزه، تعیین مهلتی مشخص بهتر پیش خواهد رفت. ابتدا معیارهایی را در نظر بگیرید که مطابق روش خودتان است و برای هر روز کار بخصوصی تعیین کنید. البته ما افرادی هستیم که گاهی اوقات تاخیر داریم. (مثل زمان دانشجویی که تا وقتی تاریخ امتحانی تعیین نمی کردند، ما چیزی نمی خوندیم) برای ایجاد انگیزه می توانید تصور کنین پروژه در مهلت مقرر خودش انجام شده است پس به خود پاداش دهید مثلا یک جفت کفش ورزشی جدید روحیه شما را برای پروژه بعدی دو برابر خواهد کرد.

4. بروزرسانی برنامه هفتگی

در طولانی مدت ممکن است برنامه شما تغییر کند. در هفته ای متفاوت باشد یا برنامه جدید به آن اضافه کرده باشید. تغییر برنامه برای هر هفته به شما کمک می کند تا متمرکز و پیگیر باشید. می توانید در پایان هر هفته ، کارهای بعدی خود را برای هفته بعد برنامه ریزی کنید. به این ترتیب ، وقتی هر روز که صبح از خواب بیدار می شوید ، می توانید بلافاصله شروع به کار کنید. حتماً اهداف روزانه خود را نیز تعیین کنید: مثلا شروع به ایجاد وب سایت آزاد کنید، آن را برای آخر هفته به پایان برسانید، سه پست در رسانه های اجتماعی بنویسید و به انجام آن متعهد شوید.

5. ارتباط آنلاین با همکاران

یکی از بزرگترین چالش های کار در خانه ارتباط برقرار کردن با بقیه اعضای تیم است. البته ممکن است بنظرتان چندان مهم نباشد اما در گردش کار شما بسیار مؤثر است. همه اعضای تیم با برقراری تماس آنلاین در یک صفحه حضور دارند، با هم به گفت وگو می پردازند و از هرگونه سوء تفاهم یا اشتباه جلوگیری می کنند. هر دو برنامه Telegram  و whats app  پیام رسانی آنلاینی هستند که روشی کارآمد برای ارتباطات زیاد در طول روز است. همچنین می توانید از Skype ، برای کنفرانس و جلسه ویدیویی خود استفاده کنید. با برنامه Connecteam می توانید یک قدم جلوتر بردارید. یک برنامه مدیریت تیمی در ارتباط از راه دور با کارمندان که با آن می توانید به روابط خود کمک کنید و حتی مدیریت کارمندان را نیز انجام دهید.

6. خارج شدن از شبکه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی به گونه ای طراحی شدند که نمی توانید در مقابل آنها مقاومت کنید. گشت وگذار در رسانه های اجتماعی در طول روز وسوسه برانگیز است. اما قبل از اینکه حتی احساس کنید، یک ساعت در این صفحات می چرخید و در نت مدام جستجو می کنید. به طوری که حس کنجکاوی، شما را به دنبال عکس چند سال پیش اینستاگرام پسرعموی دوستتان می کشاند. بنابراین، سعی کنید در ساعات کاری از تمام حساب های اجتماعی خود خارج شوید.

بررسی رسانه ای اجتماعی عادت ضروری همه شده، پس تا جایی که ممکن است باید دسترسی به برنامه ها را برای خود سخت کنید. زمان های مشخصی را در صبح ، بعد از ظهر و عصر تنظیم کنید تا برنامه های خود را چک کرده، به آنها پاسخ دهید و بتوانید برای بقیه روز بیشتر روی کارهای مفید متمرکز شوید.

7. زمان استراحت کافی

مطمئنا هیچ مشکلی پیش نمی آید اگر کمی از کارتان دور شوید و استراحت کنید. در واقع ، یک استراحت کوتاه هم می تواند تمرکز را به شما برگرداند. حداقل زمان استراحت در ازای یک ساعت کار مفید ، 5 تا 7 دقیقه است پس وقتی را به خودتان اختصاص بدهید. مثلا کمی ورزش کنید یا قهوه بنوشید. حالا اگر یک پروژه را به تازگی تمام کردید یا نیمی از کار را به سرانجام رساندید ، زمان بسیارخوبی برای یک پیاده روی مفید است. فرصتی که ذهن شما را به مسائل پروژه جدید باز می کند.

8. میز کار اختصاصی

فضایی که برای خود در خانه انتخاب می کنید باید جایی مشخص باشد و مدام تغییر نکند. مهم نیست که برای انجام کارتان به اتاق خواب یا پذیرایی می روید یا حتی یک اتاق کامل یا میز کامل را در اختیار دارید. همینکه هر روز سرمیزتان زمان شروع کار را بدانید کافیست چون به ذهن شما کمک می کند در مقابل هر کار دیگری درخانه مقاومت کنید، مسائل جزئی کمتر شما را درگیر کند و بازدهی بهتری در کار خود داشته باشید. البته قبل از شروع کار باید همه چیز مرتب و آماده باشد. حتماً زود بیدار شوید تا قبل از زمان شروع برنامه ریزی شده ، محل کار خود را تمیز کنید.

9. مدیریت زمان

ممکن است به دلایل مختلفی شما از پروژه و وظایف خود عقب بمانید . برای بازگشت به روال عادی ، نه تنها لازم است به موقع از خواب بیدار شوید و از لباس خواب خود را عوض کنید، بلکه باید یک برنامه مشخص و سازمان یافته برای کار خود ایجاد کنید. یک لیست از کارهای روزانه خود ایجاد کنید و با استفاده از ابزار های مدیریت وظایف مثل برنامه Monday.com ( به شما امکان برنامه ریزی، نظم دهی و رهگیری کلیه فعالیتها را می دهد ) مفید باشید. برنامه های مدیریت زمان برای پیگیری کاره و جلوگیری از تعویق ، مانند RescueTime و Toggl و گوش دادن به موسیقی می تواند به تمرکز شما کمک کند. در پایان هر هفته ، عادت کنید که عملکرد هفته گذشته را مرور کنید و وظایف خود را برای هفته آینده برنامه ریزی کنید.

10. روال سالم خود را حفظ کنید

برای کار کردن در خانه شما فقط به یک ذهن آماده و متمرکز نیاز ندارید. یک رژیم غذایی نادرست همراه تنقلات مداوم باعث می شود همیشه احساس گرسنگی کنید. در عوض یک برنامه غذایی ثابت کمک زیادی می کند تا انرژی لازم را برای کار خود داشته باشید. بهتر است یک ساعت را به ناهار خود اختصاص دهید. هر عصر ، یک میان وعده غذایی مغذی ، مانند سبزیجات خرد شده ، میوه یا آجیل تهیه کنید تا گرسنگی خود را پیش بینی کنید.

سخن آخر

بهتر است در آخر روز ، با توجه به شناختی که از خود دارید و می دانید چطور بهتر کار می کنید ، راهکارهای جدیدی به برنامه خود اضافه کنید. نکات گفته شده با کمی نظم و انضباط می تواند یک برنامه و محیط کاری برای شما ایجاد کند تا بهترین عملکرد خود را داشته باشید و احساس موفقیت کنید.

زودو | پلتفرم استخدام فریلنسر
زودو | پلتفرم استخدام فریلنسر
امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
6 رای, 5,00 از 5
Loading...
شهرزاد پولادی

شهرزاد پولادی هستم رشته تحصیلیم مهندسی برق هست.فعالیتم را تازه در زمینه تولید محتوا در تیم بزرگ آی وحید شروع کردم و سعی می کنم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم را در این حرفه افزایش دهم . از یادگیری و به اشتراک گذاشتن لذت می برم.

دیدگاه شما عزیزان

 • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

021 2842 4421