UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربر چیست؟
  • 19 فروردین 1400
  • بدون دیدگاه
  • زهرا انصاری

UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربر چیست؟

آموزش

از آن جایی که محتوا بخش مهمی از سایت محسوب می شود باید حتما به آن توجه ویژه ای داشته باشید، اگر کسب و کار بزرگی دارید برای این مورد اهمیت خاصی قائل شوید. محتوا بخش مهمی از یک صفحه می باشد همانطور که گفته شد اگر به این مورد اهمیت ندهیم، بخشی از فرآیند پیشرفت را با چالش مواجه کرده ایم. اینکه یک برند برای تولید محتوای خود فعالیت هایی را انجام می دهد عامل و موضوعی مهم می باشد.

زمانی که یک محتوا جذاب، کاربردی و به صورت برنامه ریزی شده منتشر شود آن وقت می توانیم این محتوا را از سمت و سوی کاربران مفید بدانیم. همانطور که گفته شد محتوای تولید شده می تواند از نظر کیفیت مخاطبین بسیاری را به سمت خود جذب کند. در ادامه به طور کامل توضیح خواهیم داد که محتوای تولید شده توسط کاربر UGC چیست؟ بنابراین توصیه میکنیم در ادامه تا انتهای این مقاله با آی وحید همراه باشید.

UGC چیست؟

به طور کلی یو جی سی به معنای این است که کاربر باید با در نظر گرفتن سوالات مخاطب به بررسی و نوشتن محتوا بپردازد. در واقع اصطلاح UGC مخفف شده User-Generated Content و به معنی محتوای تولید شده توسط کاربر می باشد. شاید شما تا کنون با این اصطلاح مواجه نشده باشید ولی کاربرد آن را کمابیش در مطالب مختلف خوانده اید. اما این محتوا به صورتی می باشد که توسط کسانی منتشر می شود که کار اصلی آن ها تولید و تنظیم محتوا نیست اما در این زمینه فعالیت هایی انجام می دهند.

اگر بخواهیم این مطلب را بازتر کنیم باید بگوییم غالبا افرادی که این مطالب را انتشار می دهند طرفداران بسیاری دارند و حتی ممکن است شما آن ها را بشناسید. محتوای این مطالب می تواند به صورت های مختلفی باشد، یعنی می تواند یک ویدئو، عکس، متن و… باشد. محتوای مطالب ممکن است به صورت کمپین هایی درآید که در این صورت با زیاد شدن آن ها شاهد افزایش مشتری خواهیم بود. کمپین های مختلف می تواند در شبکه های اجتماعی مختلف، وب سایت ها و وبلاگ ها منتشر شود که در این صورت می توانید مخاطب را با برنامه ریزی های موجود به سمت خود جذب کنید.

تعریف محتوای تولید شده یا UGC

نحوه کسب درآمد از UGC

محتوای تولید شده برای هر یک از کابران اهمیت زیادی دارد و اگر شما این مسئولیت را بر عهده گرفتید باید به بهترین نحو آن را انتشار دهید. اینکه محتوای تولید شده توسط کاربر جذاب باشد یا نه می تواند درآمد شما را به صورت متغیر مشخص می کند، پس قبل از اینکه بخواهید وارد دنیای UGC شوید بهتر است تمام نکات موجود را بررسی کرده تا بتوانید محتوای اصلی و هدفمند را با استفاده از متدهای روز پیاده سازی کنید.

مشهور ترین کمپین محتوایی UGC

اگر تا کنون مفهوم یو جی سی را متوجه نشده اید اکنون با شرح مثال برای شما توضیح خواهیم داد که این محتوا به چه صورت تبلیغ خواهد شد. بهترین و مشهورترین تبلیغ محتوایی که در سال های قبل به موفقیت چشمگیری رسید کمپین کوکاکولا بود. در این کمپین با نوشتن 250 اسم از برترین اسم های پرطرفدار آمریکایی این برند سعی کرد تا با جذب بیشتر مخاطب خود را بالا ببرد. بر روی این شیشه ها با حذف نام برند و جای گذاری نام های مشهور آمریکایی مشتریان ترغیب شدند تا از این برند استفاده کنند.

UGC cocacola

بهترین نوع محتوای UGC

تولید محتوا انواع مختلفی دارد مانند تولید محتوای متنی ، تولید محتوای ویدئویی و… که بهترین و بیشترین اثر را این دو محتوا بر جای میگذارند، اما محتوای ویدئویی با تاثیر مستقیم بر کاربر توانسته تا کنون اهمیت خود را نشان دهد. به همین دلیل است که برندها سعی می کنند با استفاده از محتواهای ویدئویی مشتری های خود را جذب کنند. گمیفیکیشن یکی دیگر از راه های تعامل با مخاطب و همچنین جذب مخاطب است، بازاریابی محتوایی از این طریق مخاطب را بسیار درگیر می کند به صورتی که جوایزی را در نظر می گیرند تا در ادامه مخاطب را به سمت خود جذب کنند. زمانی که مشارکت و درگیری بیشتر باشد به طبع خرید محصول آن برند نیز بیشتر خواهد بود. شما می توانید با استفاده از این ترفند مشتریان وفادار خود را شناخته و با آن ها حتی تعامل بیشتری برقرار کنید.

اهمیت UGC در کسب و کارها

در این باره لازم است بگوییم که اهمیت پیشنهادات و انتقادهایی که به UGC یا محتوای تولید شده توسط کاربر خواهد شد در درجه ی اول حرف مهم را میزند. به طور مثال زمانی که یک متن و یا عکس و فیلم را منتشر می کنیم بعد از آن منتظر بازخوردهای آن هستیم زیرا ممکن است از سمت کاربر مطلوب حساب نشود و آن را دوست نداشته باشد. در بخش نظرات خریداران می توانند پیش از خرید آن نکات مثبت و منفی را در نظر بگیرند تا بتوانند بهترین خرید را داشته باشند. کارهایی از این قبیل باعث می شود تا مشتری فرآیند تصمیم گیری را انجام داده و با خواندن آن ها ازخرید خود مطمئن شود. تنوع و افزایش کیفیت باعث می شود تا مخاطب از مزایای بیشتری بهره مند شود.

اهمیت UGC در کسب و کارها

نظرات مشتریان
زمانی که مشتری محتوایی را می خواند و یا نگاه می کند بعد از ارائه ی خدمات می تواند در سایت و یا پست و … نظر خود را بارگذاری کند. با این کار مشتریان بعدی می توانند با خواندن نظرات از تصمیم خود منصرف شوند و یا بالعکس بر انجام آن مصمم تر شوند. برای اینکه بتوانید از رقبای خود جلو بزنید و روز به روز پیشرفت کنید با انجام کارهایی که ذکر شد می توانید اعتماد مخاطب را جلب کنید.


جلب کردن اعتماد برای ارائه ی خدمت به مشتریان از سخت ترین کارها می باشد که شاید بسیاری از برندها آن را رعایت نکنند. جذب مشتری مهم ترین بخش تولید محتوای یو جی سی می باشد که از طریق برآورده کردن نیازهای آن ها و پاسخگویی به آن ها امکان پذیر است. زمانی که در یک سایت یا وبلاگ کامنت ها و نظرات مشتریان بالا می رود ارزش و اهمیت نظرات آنچنان اهمیت پیدا می کند که ممکن است به طور مثال در یک سایت، گوگل آن را به عنوان محتوای اصلی بشناسد، بنابراین به این نکته توجه کنید زیرا کامنت ها و دیگاه ها تاثیرات بسیاری را بر روی صفحات می تواند بگذارد.

مزایای محتوای UGC

از جمله مزایایی که می تواند تاثیر بسیاری بگذارد برند سازی و افزایش آگاهی از برند ( به اصطلاح معروف شدن برند هایی مانند اسنپ است ) می باشد. هر چه این مسئله در ذهن مردم قوی تر شود و یا در ذهن آن ها جا بیفتد ما شاهد فروش و کارایی بیشتر برند خواهیم بود.


استفاده از این محتوا می تواند باعث بهبود سئو سایت شود و در ادامه باعث لینک سازی نیز خواهد شد، همه ی این عوامل در بخش های مختلف مزایای بسیاری دارد. این کار نه تنها باعث پیشرفت سایت می شود بلکه در زمینه های مختلف دیگر اطلاعاتی را به دست خواهید آورد. همچنین باعث می شود تا بتوانید راحت تر با مخاطب ارتباط برقرار کرده و یا اینکه بتوانید خودتان را به جای او بگذارید تا بهترین پیشنهاد را به او ارائه دهید.

نکات اجرایی در محتوای UGC

قبل از اینکه محتوا تولید شود حتما باید نکاتی را رعایت کرد، از جمله این نکات این است که محتوا دارای قالب و چارچوب بندی حرفه ای باشد و در ادامه باید تلاش کرد تا در فضای آنلاین به صورت عمومی منتشر شود. اهمیتی که این محتوا برای کاربر دارد باعث می شود تا کسب و کار کاربران ارتقا پیدا کند، بنابراین محتوایی که در آن نکات ذکر شده رعایت شود می تواند به جذب کاربر منجر شود.


اگر در زمینه ی تولید محتوای UGC می خواهید فعالیت خود را شروع کنید بهتر است با ایده های خلاقانه و بهره گیری از مخاطبان خود این حرکت را انجام دهید. به طور مثال برندهای بزرگ با استفاده از شرکت دادن کاربران خود در نظرسنجی و تشویق آن ها به استفاده از محصولات برند سعی می کنند که در ادامه با برگزاری مسابقاتی همراه با جوایز مخاطب را به سمت خود بکشانند این کارها می تواند به پیشرفت و توسعه کمک بزرگی کند. برند های بزرگی مانند مک دونالد، کوکاکولا و حتی برند های ایرانی بزرگ مانند کامان با داستان گویی و برگزاری مسابقات در چند وقت اخیر سعی کردند تا به کسب و کار خود رونق ببخشند. استراتژی یو جی سی می تواند به عنوان برنامه های بلند مدت استفاده شود که در نهایت باعث تشویق مخاطب به استفاده از برند موردنظر می شود. همه ی این کارها در بلند مدت می تواند مخاطبانی واقعی را برای کسب و کار ها به وجود آورد پس بهتر است این فعالیت را هم اکنون راه اندازید.

نکات اجرایی در محتوای UGC

امروزه بسیاری از کسب و کارها با به کارگیری روش های مختلف UGC به ارتقا و توسعه ی برند خود پرداختند. شبکه های اجتماعی به عنوان بخش مهمی از فناوری ارتباطات و برقراری ارتباط سریع تر و موثر با مشتری به آن ها کمک شایانی کرده است. دیده شده که کمپانی های بزرگ با در نظر گرفتن ایده های خلاقانه از طریق به کارگیری این روش در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی محتوای خود را انتشار داده اند. انتشار تصاویر برای حل معما از دیگر ترفند ها می باشد. قبل از اینکه کمپانی محصول جدید خود را عرضه کند، با درج عکس هایی متفاوت از محصول، مخاطب را به چالش می کشاند و سعی می کند با ایجاد رقابت در بین مشتریانش این محصول را در ذهن مردم جای گذاری کند.


قرعه کشی از میان حدسیات و انتخاب برنده می تواند به جذب بیشتر مشتری های قبلی و یا حتی مشتری های جدید کمک بیشتری کند. این کارها علاوه بر محبویتی که در بین اقشار مختلف جامعه دارند می تواند مخاطبان جدیدی را نیز خلق کند. تا کنون قرعه کشی میان خریداران برند توانسته بهترین تاثیر را بر مخاطبان بگذارد که در ادامه باعث پیگیری مخاطب و استفاده ی هر چه بیشتر از محصولات یک کمپانی خواهد شد. افزایش میزان مشارکت و تعامل باعث می شود تا شما بتوانید مخاطبان را به سمت دنبال کردن برند و محصول خود بکشانید، نکته ی مهم اینجاست که شما با استفاده از این نظرات و پرسش ها می توانید ذائقه و نیاز مشتری های خود را در نظر بگیرید.

جمع بندی

در این مقاله به طور کامل بررسی کردیم محتوای تولید شده توسط کاربر UGC چیست؟ در ادامه لازم است بیان کنیم که استفاده از این نوع محتوا اخیرا طرفداران بسیاری پیدا کرده و اکثر برند ها با استفاده از این مورد توانسته اند مخاطبان بسیار زیادی را جذب کنند. محتوای تولید شده از سمت کمپانی بهتر است بسیار حساب شده و تحت قالب بندی مخصوص خود باشد. اما زمانی که این مدل محتوا استفاده می کنید با استفاده از نظرات و کامنت هایی که مشتری می گذارد می توانید ایده های جدید را به ثبت برسانید، پس بهتر است برای توسعه ی کسب و کار خود با تولید محتوای UGC (محتوای تولید شده از سمت کاربر) کار را شروع کنید.

به طور کلی این ترفند و تولید محتوا بخشی از بازاریابی محتوایی محسوب می شود و برای توسعه ی کسب و کار شما بسیار مهم می باشد. گاهی اوقات در یک سایت یا وبلاگ شاهد این موضوع هستیم که کامنت های بازدیدکنندگان آنچنان اهمیتی پیدا می کند که محتوای اصلی ارزش و اهمیت بالاتری پیدا می کند. شاید این موضوع برایتان آشنا باشد زمانی که در اینستاگرام ویدئویی منتشر می شود و یا عکسی بازدید بسیار بالایی پیدا می کند مخاطب برای پیدا کردن سوال خود و یا خواندن نظرات دیگر کاربران و استفاده از تجربه های آن ها، هم به کامنت توجه می کند و هم به محتوای منتشر شده است.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
7 رای, 4,00 از 5
Loading...
زهرا انصاری

زهرا انصاری پور هستم.
از سال 1399 فعالیتم رو با شرکت آی وحید شروع کردم، عاشق تولید محتوام

دیدگاه شما عزیزان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121