کدام سیستم مدیریت محتوا برای سئو بهتر است
 • 17 تیر 1399
 • بدون دیدگاه
 • شهرزاد پولادی

کدام سیستم مدیریت محتوا برای سئو بهتر است

وبلاگ

انتخاب بهترین سیستم مدیریت محتوا به شما امکان می دهد تا محتوای وب خود را ساده تر ایجاد، مدیریت و منتشر کنید، بدون اینکه درباره کدنویسی یا توسعه وب اطلاعات زیادی داشته باشید.

در واقع سیستم مدیریت محتوا CMS به شما کمک می کند، محتوایی ایجاد کنید تا برای موتورهای جستجو بهینه باشد و رتبه خوبی را برای صفحات شما فراهم کند. در این مقاله به پنج سیستم مدیریت محتوا ( CMS ) پرداخیم که برای سئو وب سایت ها ارزش فراوانی دارد.

نیازهای سئو در سیستم مدیریت محتوا

برای اینکه سایت شما در نتایج جستجو در رتبه های بالاتری قرار بگیرد، اول گوگل باید بتواند به سادگی آن را مرور کند و محتویات هر صفحه های را درک کند. از طرفی سایت شما نیاز دارد که هر کاربری  ساده تر محتوا ایجاد کند و تجربه خوبی را بدست آورد.

سیستم مدیریت محتوا نقش مهمی را در سئو ایفا می کند، به دلیل اینکه پایه و اساس وب سایت می باشد فرایی از کیفیت ، زیبایی شناسی ، امکانات ناوبری بر صفحاتی است که روزانه آن ها را ارسال می کنید.

بهترین سیستم مدیریت محتوا عناصر ضروری مانند موارد زیر را به راحتی در صفحات وب سایت قرار می دهد، ازجمله :

تگ عنوان

تگی که برای عنوان صفحات خود قرار می دهید توسط موتورهای جستجو مرور می شود به این طریق گوگل متوجه می شود موضوع صفحه شما راجع چیست.

تگ عنوان

تگ توضیحات  

تگ توضیحات به طور مستقیم بر رتبه بندی تاثیر ندارد اما در جذب کاربران در صفحه نتایج جستجو نقش اساسی دارد و می تواند در ترافیک مستقیم وب سایت تاثیر بگذارد.

تگ توضیحات

تگ Alt

تگ های Alt به موتورهای جستجو کمک می کنند تا موضوع و توصیفاتی از تصاویر را درک کنند و برای کاربران نابینا برای فهم تصاویر نیز استفاده می شود.

شخصی سازی آدرس صفحات

هر سیستم مدیریت محتوایی، قابلیتی برای شما ایجاد می کند تا بتوانید ساده تر آدرس URL صفحات خود را اصلاح یا ایجاد کنید و خواندن آن برای کاربران آسان تر شود و از اشتباهات اشتراک گذاری صفحات جلوگیری شود.

1. WordPress

وردپرس با حدود 45% از کل وب سایت های جهان محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا (CMS) به حساب می آید. وردپرس در ابتدا برای بلاگ نویسی طراحی شد ولی اکنون بسیاری از وب سایت ها برای سادگی اجرا از این سیستم کمک می گیرند.

وردپرس

وردپرس استفاده بسیار آسان و انعطاف پذیری دارد وامکانات زیادی به غیر از شخصی سازی آدرس صفحات، هدینگ، تگ های ALT ، تگ عنوان برای سئو سایت به کمک موارد زیر فراهم می شود، ازجمله :

در وردپرس افزونه های سئو با کیفیت بالایی، بهینه سازی صفحات را انجام می دهند. معروف ترین افزونه های وردپرس که اغلب کاربران از آن استفاده می کنند را می توان Yoast SEO و SEMrush را نام برد.

Yoast SEO

افزونه یوآست همه ویژگی های سئو که در بالا به آنها اشاره شد را داراست، سئو صفحات را تجزیه و تحلیل می کند وتوصیه هایی را برای رفع کاهش رتبه و اخطارهای سایت نمایش می دهد.

مزایای وردپرس :

 • سیستم مدیریت رایگان هست و از زبان فارسی پشتیبانی میکند.
 • متن باز است و برای برنامه نویسان و طراحان راحت می باشد.
 • قالب های بیشماری در دسترس قرار می دهد و به سادگی می توان قالب های جدید تری را بر وب سایت اعمال کرد
 • بیش از 3000 افزونه (رایگان و پولی) دارد.
 • امکان طراحی ریسپانسیو سایت را فراهم می کند
 • ویژگی های زیادی برای سئو در دسترس دارد.

با وجود ویژگی های عالی این سیستم مدیریت محتوا برای امنیت و پشتیبانی نیاز به طراحی سایت دارد تا برای کسب وکاری مشکلی ایجاد نشود.

2. Drupal

دروپال یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا  است که برای سایت های بزرگ وپیچیده عالی عمل می کند و می تواند بسیار مقیاس پذیر باشد. اما از نظر کاربرپسندی نسبت به دیگر سیستم های مدیریت محتوا در درجه پایین تری قرار دارد.

دروپال

دروپال مانند وردپرس بسیاری از قالب و افزونه در دسترس خود دارد، بسیار سریع عمل می کند و به طور پیش فرض طراحی ریسپانسیو سایت را انجام می دهد.

با دروپال چندین مزیت سئو را از جمله تگ عنوان ، تگ های ALT، ایجاد فایل Robots.txt دریافت می کنید. با افزودن ماژول به سایت خود می توانید ویژگی های سئو از جمله تگ متا، ریدایرکت 301 و نقشه های XML را داشته باشید.

مزایای دروپال :

 • برای سایت های بزرگ و پیچیده ایده آل است
 • قالب های بیشماری را در دسترس دارد
 • بسیاری از ماژول ها (مانند افزونه) را قرار داده است.
 • طراحی ریسپانسیو به صورت پیش فرض انجام می دهد

که البته ممکن است برای استفاده از دروپال نیاز به کدنویسی پیدا کنید.

3. Joomla

جوملا از نظر قابلیت کاربری، قابلیت تطبیق پذیری وامکان مدیریت وب سایت های بزرگ و پیچیده بین وردپرس و دروپال قرار گرفته است.

جوملا

این سیستم مدیریت محتوا رایگان ، بسیار سریع است و سازماندهی محتوای سایت را آسان می کند. قالب های بسیاری در جوملا وجود دارد و می توانید از چندین قالب در یک سایت استفاده کنید.

جوملا با ویژگی سئو مانند عنوان، تگ متا و فایل های Robots.txt همراه است که برای بدست آوردن سایر ویژگی های سئو باید برنامه های افزونی ( مانند ماژول های جوملا و افزونه های وردپرس) را نصب کنید.

البته جوملا در سئو امکانات کمتری دارد مثلا نمی توانید آدرس صفحات خود را قابل خواندن ایجاد کنید یا حتی ممکن است محتوای تکراری بوجود آید. Robots.txt پیش فرض به موتورهای جستجو اعلام کند تصاویر را ایندکس نکند که شما ناچار می شودید به صورت دستی برطرف کنید.

مزیای و ویژگی های جولا :

 • ماژول های رایگان دارد و سریع عمل می کند.
 • محتوای کاربرپسندی را سازماندهی می کند ولی پنل مدیریتی جوملا کمی پیچیده است.
 • قالب های بسیاری را در دسترس قرار می دهد.
 • تعداد زیادی از ویژگی های سئو را در خود دارد.

4. Megento

مجنتو یک سیستم مدیریت محتوای فروشگاه اینترنتی رایگان است که به طور پیش فرض ویژگی های عالی سئو دارا است. البته برای تنظیم آن به کمی دانش برنامه نویسی و توسعه وب نیاز دارید.

مجنتو

مجنتو قابل تنظیم است و به خوبی برای فروشگاه های اینترنتی ( دارای درگاه اینترنتی و غیره ) کار می کند. ولی برای داشتن ویژگی های سئو نیاز دارید تا برنامه هایی را اضافه کنید. البته تنظیماتی در مجنتو قرار داده شده تا بتوانید اهداف سئو خود را تغییر دهید. ( این بخش تنظیمات نیاز به کدنویسی به صورت دستی دارد )

مزایای و ویژگی های مجنتو :

 • برای فروشگاه های اینترنتی بزرگ و پیچیده ایده آل است.
 • پشتیبان فارسی دارد.
 • امکان ابزارهای تبلیغاتی فراهم می کند.
 • تمام ویژگی های اساسی سئو را به صورت پیش فرض دارد به همین خاطر جز سیستم های محبوب در موتورهای جستجو است.
 • ویژگی های بیشتر سئو فقط با اضافه کردن افزونه امکان پذیر می کند.

5. Shopify

شاپیفای مانند مجنتو سیستم مدیریت محتوا سایت های فروشگاهی است و نسبت به مجنتو کاربری بهتر ولی قدرت کمتری دارد. این سیستم سرعت خوبی در اجرای سایت دارد .

شاپیفای

شاپفای مانند مجنتو ویژگی های اساسی سئو را داراست ولی اگر انجام تنظیمات خاصی را بخواهید ممکن است آن را سخت یا غیرممکن کند. مثلا آدرس های اینترنتی سفارشی سازی می کند ولی نه دقیقا با پسوند متن ، محصولات، بلاگ صفحه مورد نظر.

اگر آدرس صفحه از شما مانند مقابل باشد:

website.com/blogs/blog-post-1

می توانید آن آدرس را به صورت زیر تغییر دهید.

 website.com/blogs/welcome-to-my-online-store

ولی نمی توانید دسته بندی آدرس را تغییری بدهید و آن را شکل زیر تبدیل کنید.

website.com/news/welcome-to-my-online-store

هر چند آدرس یک صفحه مشکلی چندانی در سایت ایجاد نمی کند اما در موارد دیگر می تواند امکانات شما را محدود کند.

شاپیفای به طور خودکار تگ های متعارف و عناصر ضروری را ایجاد می کند اما ممکن است حس کنید به صفحه درست اشاره نمی کند. برای رفع آن مجبورید ویرایش کدهای خود را دستی انجام دهید.

مزایای و ویژگی های شاپیفای :

 • به طور خودکار فایل Robots.txt و نقشه سایت XML را ایجاد می کند.
 • اگر قوانینی برای Robots.txt خود اضافه کنید، نمی توانید آنها را حذف کنید
 • تمام ویژگی های سئو را به صورت پیش فرض دارد.
 • امکان درج نامحدودی محصولات فراهم می شود.
 • پهنای باند نامحدود ارائه می کند.

کدام سیستم تولید محتوا را برای وب سایت خود انتخاب کنیم؟

با دیدن آمار جهانی و مقایسه بهترین سیستم های مدیریت محتوا، وردپرس با 45% استفاده محبوب ترین سیستم به حساب می آید ولی برای فروشگاه های اینترنتی بقیه موارد این لیست بهتر است. اگر دانش کافی برنامه نویسی دارید، دروپال برای سایت های بزرگ و پیچیده عالیست و جوملا بین دو گزینه وردپرس و دروپال قرار می گیرد.

به طور کلی سایت های فروشگاهی با مجنتو قدرت و انعطاف پذیری بهتری دارند اما به میزان کمتری نسبت به موارد دیگر کاربرپسند خواهند بود. همچنین شاپیفای استفاده آسانی دارد اما گزینه های سفارشی سازی محدودی را فراهم می کند.

اگر بخواهیم عوامل دیگری مانند امنیت، خدمات پشتیبانی و داشتن اطمینان را در نظر بگیریم هیچ کدام از سیستم های مدیریت محتوا به تنهایی نمی تواند قابلیت های خوبی را به سایت شما اضافه کند. پس می توانید متناسب با نیازهای خود ازمشاوران شرکت طراحی سایت آی وحید کمک بگیرید.

کدام سیستم مدیریت محتوا از نظر سئو بهتر است ؟

با توجه به آمار جهانی می توان گفت در بین سیستم های مدیریت محتوا فعلی ، وردپرس با 45 درصد استفاده محبوب ترین سیستم حال حاضر است .کدام سیستم مدیریت محتوا برای سئو بهتر است

پایان

همان طور که گفتیم انتخاب بهترین سیستم مدیریت محتوا کمک بزرگی را برای سئو وب سایت فراهم می کند و با این سیستم ها می توانید، ساده تر کسب و کار خود را ارتقا دهید.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
6 رای, 4,00 از 5
Loading...
شهرزاد پولادی

شهرزاد پولادی هستم رشته تحصیلیم مهندسی برق هست.فعالیتم را تازه در زمینه تولید محتوا در تیم بزرگ آی وحید شروع کردم و سعی می کنم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم را در این حرفه افزایش دهم . از یادگیری و به اشتراک گذاشتن لذت می برم.

دیدگاه شما عزیزان

 • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی