بک لینک PBN چیست

بک لینک PBN چیست

وبلاگ

یک شبکه خصوصی بک لینک PBN با در اختیار داشتن سایت و وبلاگ های مختلف قدرت لینک سازی بالایی دریافت می کند و درمدت زمان کم خیلی راحت تر از بک لینک طبیعی امکان بک لینک های بیشتر را برای وب سایت ها فراهم می کند. لایه های مختلف این شبکه و اتصالات بین آن ها بین سایت ها ارتباط می اندزد تا لینک ها مانند جریان آب به ترافیک سایت کمک کنند و از این طریق می توانید یک قسمت از متن دلخواه خود را با لینک پولی به صفحات خود متصل کنید.

اما چرا استفاده از چنین بک لینک هایی را کلاه سیاه می دانند و از دریافت این لینک خودداری می کنند ؟ با وجود اینکه توانسته در مدت زمان کوتاهی به رتبه سایت کمک کند ؟

اگر بخواهیم دقیق تر به علت ایجاد چنین لینک ها و تاثیر آن بپردازیم لازم است تا همه موارد را در این مقاله بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

 اول اینکه PBN مخفف عبارت Private Blog Network است که بعد ها به عنوان بک لینک های خصوصی نیز شناخته شد. در کل PBN مجموعه ای از وبلاگ خصوصی است که با هدف تقویت سایت اصلی و لینک سازی ایجاد و شخصی سازی می شود. این طرح مشابه چرخ یا هرم لینک است، به طور فرضی تصور کنید سایتی داریم که در 3 لایه اولیه یعنی سایت پولی ، سایت 1 و 2 ( صفحات اصلی ) و خرید بک لینک 1،2 و 3 سعی می کند ترافیک دریافت کند. برای این کار نیاز است سایت های شما در معرض دید و منتشر شده باشد که البته نیاز به زمان و کار بیشتری دارد.

در حقیقت این نوع طرح ها در سال های پیش از آن استفاده می شده و اکنون PBN ها یک تاکتیک کلاه سیاه به حساب می آید و باید به هر قیمتی شده از آن دوری کرد. چنین شبکه های قدرت خود را فقط از طریق بک لینک بدست آوردند و نمی توانند برای موتورهای گوگل اهمیت داشته باشند. بنابراین با وجود اینکه PBN ها در دراز مدت ارزش خود را از دست می دهند ( به دلیل تشخیص الگوریتم های گوگل ) چندان ارزش سرمایه گذاری ندارند.

یکی از موارد این طرح لینک J.C.Penny بود که در سال 2011 توسط نیویورک تایمز افشا شد ، باز گوگل مبارزه خود را با  PBN ها یادآور شد. گوگل با هوشمند سازی الگوریتم و فناوری های بهتر برای تکنیک مبارزه های هرزنامه لینک دارد تا احتمال موفقیت سئوکاران کلاه سیاه دشوارتر شود.

چرا مفهوم PBN در سئو اهمیت دارد

کمی قبل تر از مطرح شدن PBN مزرعه لینک از سال 1999 در سئو به شدت اوج گرفت. سایت ها با هدف لینک سازی بیشتر به مجموعه ای مرتبط متصل می شدند و به یک سایت خاص لینک دهی می کردند.

در آن زمان رتبه دهی سایت ها وابستگی زیادی به تعداد لینک و کیفیت آنها داشت و بر طبق الگوریتم پیج رنک گوگل به سادگی می توانستند رتبه بهتری را به سایت خود اختصاص دهند. اما بعد از اینکه الگوریتم های دیگری روی کار آمدند سایت ها به دلیل لینک های نامرتبط و موضوعات پراکنده جریمه می شدند.

برای جلوگیری از نتیجه منفی صفحات PBN باید برای بازدیدکنندگان مفید ، کاربردی باشد و ترافیک کاربران هدف را ایجاد کند.  اکنون بک لینک PBN به دلیل احتمال جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن بسیار کم تر استفاده می شود و یا از طریق روش های جدید به صورت طبیعی سعی می کند ، تاثیر مثبت بر سئو یک سایت بگذارد.

PBN یک استراتژی قانونی سئو خارجی است که ممکنه پاسخی برای مشکلات جستجوی ارگانیک شما باشد. اما برای جلوگیری از جریمه نشدن باید به کمک موارد زیر شبکه خود را گسترش دهید :

 • با سایت های PBN خود مانند سایت های پول ساز رفتار کنید.
 • لینک ها را در مقاله به صورت طبیعی استفاده کنید.
 • دامنه های ارزان قیمتی خریدار کنید که دارای سابقه آنلاین خوبی هستند.
 • زمانی که به دنبال گسترس شبکه خود هستید، سعی کنید از سیستم عامل های وردپرس ، جوملا و دروپال استفاده کنید تا شبکه کاملا ماهرانه و متنوعی داشته باشید.
 • شبکه وبلاگ نویسی باید کاملا مرتبط با حوزه کاری شما و منحصر به فرد باشد.
 • سایت های اجتماعی خیلی می تواند در توسعه هویت اجتماعی شما موثر باشد و حتی صفحه طرفداری یا فن پیج وبلاگ هایی که ایجاد کردید با به روزرسانی منظم تاثیر فوق العاده ای در ترفیک می گذارند.
 • نام دامنه و IP سایت ها باید کاملا متفاوت باشد، بخصوص زمانی که تعداد زیادی سایت دارید.

نکته : ایجاد بک لینک های PBN خطرات زیادی را در پی دارد به همین خاطر معمولا توصیه می شود کسانی که تازه وارد مهارت وب شدند استراتژی خود را اول روی وبلاگ نویسی  متمرکز کنند تا به خوبی از مزایا و محدودیت های توسعه PBN آگاه شوند.

با اینکه ایجاد PBN به سایت اصلی کمک می کند تا سایت در بالای نتایج جستجو ظاهر شود ولی همیشه نمی تواند این استراتژی موفقیت آمیز باشد، چون موتورهای جستجوی گوگل هیچ وقت ترجیح نمی دهد که با دنبال کردن وبلاگ های متنوع و زیاد لینک ها را به سایت شما پیوند دهد.

خب پس اگر به ایجاد چنین بک لینک هایی ادامه دهید به احتمال بالاتری به مجازات گوگل دچار می شوید و ایندکس صفحات خود را از موتورهای جستجو دور می کنید.  

دوباره می خواهیم کمی به عقب تر برگردیم ، درست زمانی که گوگل با روی کار آوردن الگوریتم پنگوئن در سال 2014  سعی کرد تا شبکه های عظیم  PBN را از کار بندازد و با متخصصین خود بررسی دقیق تر داشته باشد. در ادامه استفاده از PBN متوقف نشد و به کمک روش های جدید سعی کرد از موانع الگوریتم ها عبور کند.

چگونه شبکه های PBN شناسایی می شود

گوگل با دنبال کردن Footprint وب سایت ها ، که بسیاری از داده های فنی یکسان آن ها را  شناسایی می کند که بیشتر شبکه های قدیمی PBN با همان IP ، سرور یا اطلاعات WHOIS مشترک یا حتی محتوای یکسان در سایت ها شناخته می شدند.

اما امروزه شناسایی PBN ها بسیار پیچیده تر هستند و ممکن است برای کاربران دشوارتر باشد و موقع بک لینک آنها را دچار شک کند. بخصوص اینکه دامنه های مختلفی از صنعت، موضوعات و چیدمان در دنیای وب وجود دارد. ما سعی کردیم مواردی که کمک می کند بتوانید به احتمال بالایی یک سایت PBN را تشخیص دهید از جمله:

 • آیا همه آن ها با یک IP هستند؟ در این مورد باید در سایت SpyOnWeb.com یا ابزاری مشابه ، شناسایی سایت های که با یک میزبانی هستند را تشخیص دهید.
 • اطلاعات صاحب سایت را در پایگاه داده WHOIS بررسی کنید. در واقع داشتن داده های مخفی WHOIS یک پرچم قرمز است ، اگر در این اطلاعات صاحب وب سایت ها یکسان باشد احتمالا وبلاگ ها به هم متصل اند.
 • کپی کردن بخشی از یک محتوا در گوگل سایت های مشابه را نمایش می دهد و می تواند برای درنظر گرفتن احتمالات موثر باشد.
 • بررسی مشخصات بک لینک در Ahrefs یا Majestic ( بزرگترین پایگاه داده لینک ها ) میزان ارتباط بین سایت ها را نشان می دهد.
 • بسیاری از PBN ها یک پروفایل بک لینک مشابه دارند یا چندین بار به یک وب سایت پیوند می دهند ( به ویژه در مواردی که به نظر می رسد بیش از حد مجاز است ) سایت احتمالا بخشی از PBN است یا حداقل فروش لینک .

البته در صورتی میتوانیم احتمال بدیم چندین سایت با یک صاحب PBN است که وب سایت ها با هم مرتبط نباشند و ده ها لینک در پاورقی وجود داشته باشد یا لینک های مشابهی را به صفحات داخلی سایت به طور مکرر استفاده کنند.

پایان

سئو بک لینک های PBN اهمیت بالایی دارد تا جایی مرزی را بین PBN کلاه سفید تا PBN کلاه سیاه ایجاد کرده. کاری که نیاز یک وب مستر انجام دهد اول تعیین یک استراتژی درست برای شبکه PBN است. یعنی ایجاد شبکه ای از وبلاگ های شخصی ، استفاده درست از شبکه های اجتماعی و طرفداری و در نهایت بک لینک هایی طبیعی و موثر است.

پس با اینکه همیشه وب مستران در مقابل رقبایی که با استفاده از تکنیک لینک های ناخواسته مانند PBN استفاده می کنند، نا امید می شوند و احساس نیاز به روشی پیدا می کنند که قدرت ماندگاری بالاتری دارد. توصیه ما برای پیروز شدن در میدان استفاده از روش های طبیعی بک لینک PBN است.

امیدواریم توانسته باشید به کمک این مقاله شبکه PBN خود را گسترش دهید. همچنین خوشحال می شویم اگر نظر خود را برای آی وحید بنویسید.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
5 رای, 3,20 از 5
Loading...
شهرزاد پولادی

شهرزاد پولادی هستم رشته تحصیلیم مهندسی برق هست.فعالیتم را تازه در زمینه تولید محتوا در تیم بزرگ آی وحید شروع کردم و سعی می کنم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم را در این حرفه افزایش دهم . از یادگیری و به اشتراک گذاشتن لذت می برم.

دیدگاه شما عزیزان

 • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

021 2842 4421