متا دیسکریپشن چیست – چطور با توضیحات متا ترافیک خود را افزایش دهیم

متا دیسکریپشن چیست – چطور با توضیحات متا ترافیک خود را افزایش دهیم

مقالات سئو و بهینه سازی

توضیحات متا یکی از عوامل موثر در جذب کاربر به سایت و افزایش کلیک می باشد.به کاربر بردن کلمه کلیدی و همچنین متن جذاب میتواند بازدید بهتری برای سایت به وجود بیاورد. توضیحات متا باید به گونه ای باشد که کاربر با خواندن آن احساس کند مطلب ، محصول یا خدماتی که نیاز دارد را پیداکرده و به صفحه درستی دارد منتقل می شود. در حقیقت متا می تواند به دنبال نام برند وعنوان ، بیشترین تأثیر را بر کلیک کاربران بگذارد. درادامه این مقاله قصد داریم عوامل موثر در نوشتن یک متای خوب را برای شما بیان کنیم.


توضیحات متا Meta Description چیست؟

خلاصه ای از توضیحات صفحه ای از یک سایت است که فقط می توانید از 155-160 کاراکتر در آن استفاده کنید. این توضیحات در زیرعنوان نتایج جستجو شما می آید. معمولاً از رنگ مشکی برای آن استفاده می شود. اصولا در متا دیسکریپشن باید مهم‌ترین کلمات کلیدی متن خود را بکار ببرید. چون با اینکه عامل رتبه بندی سایت نیست اما کاربران را ترغیب می کنند تا روی عنوان صفحه کلیک کنند و در نهایت بر سئو ما تأثیر می گذارد.


متا دیسکریپشن یا توضیحات متا چیست
عنوان سئو و توضیحات متا در تنظیمات پست

تأثیر توضیحات متا بر سئو

بر اساس نظرسنجی سایت Search Engine Land توضیحات صفحه در بعضی از آمارها 63% احتمال کلیک دارند. با اینکه توضیحات متا محدودیت کاراکتر دارد اما نشان داده چقدر می توانند احتمال کلیک را بالا ببرند و بر روی سئو سایت شما تأثیر بگذارند. چون بسیاری از کاربران حتی خودشان متوجه نمی شوند که چه تصمیمی بگیرند. پس یک توضیح خوب و قانع کننده خیلی سریع و بدون دردسر کلیک خود را می گیرد.


مثال توضیحات متا برای یک برند

فروشگاهی با عنوان فروشگاه آنلاین بزرگ قهوه موقعیت بهتری پیش چشم خواننده دارد. ادعا می کند بهترین موارد ارگانیک در اختیار مشتریان می گذارد. همچنین به شما اطمینان می دهد که قهوه خود را با کافئین بالا دریافت می کنید. در متا خود برند  Death Wish را تکرار می کند و می گوید ما بهترین قهوه جهان را داریم. دراینجا 2 ادعا و 2 روش مختلف برای اثبات ادعا استفاده شده است. شرکت قهوه Death Wish Coffee ، قهوه فروشی آنلاین برتر که مخلوط های قهوه خود را ارگانیک و با کیفیت بالا ارائه می کند که در این جمله تأثیر توضیحات متا بر سئو نشان می دهد.


چگونه یک توضیح متا خوب بنویسیم

قبل از اینکه شروع کنید به نوشتن به دو تا سوال زیر پاسخ بدهید: چه پیشنهادی داری؟ چرا باید از شما بخرم؟ چطور به سوال من جواب می دهی ؟ برای صفحات محصول به سادگی می توانید توضیح متا بنویسید ولی نوشتن آن برای صفحه اصلی کمی پیچیده و سخت می شود. در اینجا مهم‌ترین عاملی که می تواند به شما کمک کند، موقعیت کسب‌وکار شماست. تازه کارها یا کسانی که مدتی از تجارت دور بودند و دوباره به کار خود بازگشتند، چه راجع به خود می گویید؟ بگذارید خوانندگان بدانند که شما چه کاری انجام می دهید ، در مورد پیشنهاد فروش بی نظیر خود به آن‌ها بگویید. شما به کمک تکرار همین اطلاعات می توانید برای صفحه اصلی خود تلاش کنید. کافی است صبور باشید و به برند خود بیشتر فکر کنید.


برای صفحات خود توضیحات متا بنویسید

در نوشتن توضیحات متا عجله نکنید اما مطمئن شوید برای همه صفحات سایت خود متا دیسکریپشن اضافه کردید. اگر صفحات زیادی دارید که توضیحات متا ندارد. روی صفحاتی تمرکز کنید که بیشترین ترافیک را از گوگل دریافت می کنند و بازدید خوبی دارند. مثلاً اگر یک فروشگاهی اینترنتی دارید ، 10-20 صفحه پربازدید شروع کنید و به سراغ بقیه صفحات بروید.


توضیحات متا بهترین فروشنده محتوای شما هستند

توضیحات متای شما قولی است که به کاربران می دهید تا مطابق حرف خود به آنها محتوا ارائه کنید. شما با کلام خود در میان صفحات رقیب افراد را صدا می کنید و می گویید این صفحه ای ست که به دنبال آن هستید.

  • ارائه خاصی از توضیحات ، ممکن است این توضیح در این محدوده کاراکتر سخت باشد. چند نمونه از آن را بنویسید ، بهترین آن را در متا دیسکریپشن قرار دهید.
  • مشتریان خود را کنجکاو کنید و همه ی اطلاعات محصولات خود را در متا قرار ندهید. پاسخ به سوالات به صورت جملات ناتمام هم می تواند مخاطب را جذب کند.
  • استیکر یا اعداد هم می تواند در متای شما جالب باشد. چون دیدن این نوع نمادها در نتایج جستجوی کمتر استفاده می شود ، کاربران بیشتری به آن جذب می کند. در متا دیسکریپشن خود می توانید از قیمت یا تعداد محصولات نیز استفاده کنید. البته گوگل + و – ( علائم ریاضی ) را در متا نمایش نمی دهند.
  • اکنون کشف کن. استفاده از CTA هایی مثل بیشتر بخوانید ، اکنون بخرید دیگر توجه کاربران را به خود جلب نمی کند. درعوض کاربران به دنبال کنجکاوی های خود در اینترنت می گردند.

نکات مهم در نوشتن توضیحات متا

هنگام نوشتن توضیحات متا ، سه نکته کلیدی خلاصه شده را در این مقاله  فراموش نکنید.

1. توضیحات کمتر از 155 کاراکتر باشد

اگر شما توضیحاتی بیش از 155 کاراکتر بنویسید، جمله قطع می شود. بقیه نوشته های شما به نمایش در نمی آید. شما به کمک ابزار های خود ( مثلاً اگر سایت شما وردپرسی است افزونه یواست ) پیش نمایش توضیحات شما را برحسب کاراکتر و پیکسل نشان می دهد.

2. روی مشتری های خود تمرکز کنید

معمولاً توضیحاتی که برای محصولات خود در توضیحات متا استفاده می کنید ، باید به مشتری نشان دهد که در زندگی او تأثیر دارد. این توضیحات باید راهی بین برند و خواسته ها و نیاز های مشتری ایجاد کند.

3. برند و کلمه کلیدی خود را تکرار کنید

کلمه کلیدی که بیشترین استفاده در متن داشته را در نظر بگیرید و با خلاقیت خود جملات متفاوتی از متن را ایجاد کنید. وقتی پیام خود را در پیدا کردید، مطمئن شوید که هر کلمه یا عبارت پیام شما را منتقل می کند.


توضیحات متا نامرتبط چه مشکلی را برای شما ایجاد می کند

موتورهای جستجو به اولین جمله ای که کلمه کلیدی مرتبط برمی خورند، خزیده و سریعاً در نتایج جستجو نشان می دهد. درصورتی که متن شما توضیحات تکراری باشد گوگل آن را نشان نمی دهد. مثلاً اگر هدایای مسافرتی را سرچ می کنید. چادر مسافرتی در صفحه نتایج نشان می دهد که متا دیسکریپشن صفحه ( تجهیزات سفر و کوهنوردی ) مرتبط با محتوای مورد نظر ما نبوده است.


سخن آخر

توضیحات متا باعث شده به دنبال جملات بهینه و ساده تری باشیم. بتوانیم در قالب 155 کاراکتر و با تکرار یک یا دو بار از کلمه کلیدی کلیک کاربران را دریافت کنید. امیدوارم این مقاله به شما در درک هنر نوشتن توضیحات متا کمک کند و بتوانیم به کمک نکات بالا بازدید خوبی برای هر صفحه خود بگیرید.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
7 رای, 4,29 از 5
Loading...
شهرزاد پولادی

شهرزاد پولادی هستم رشته تحصیلیم مهندسی برق هست.فعالیتم را تازه در زمینه تولید محتوا در تیم بزرگ آی وحید شروع کردم و سعی می کنم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم را در این حرفه افزایش دهم . از یادگیری و به اشتراک گذاشتن لذت می برم.

دیدگاه شما عزیزان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

021 2842 4421