CRM چیست
 • 22 تیر 1399
 • 1 دیدگاه
 • شهرزاد پولادی

CRM چیست

آموزش

ابزار مدیریت ارتباط با مشتری CRM ( Customer Relationship Management ) مهمترین بخش هر شغل آنلاین است. این ابزار کمک می کند، تمام بخش های خود را یکپارچه سازی کنید، روند کار خود را  ساده تر و سودآوری آن را بهبود دهید. همچنین روابط مناسبی با مشتریان خود داشته باشید و هر چه بیشتر آنها را جذب تجارت خود کنید.

بازدهی فوق العاده ای که سیستم مدیریت ارتباط با مشتری برای یک تجارت دارد، شما را مجاب می‌کند که دموی رایگان یکی از این سرویس‌ها را در مدت 15 تا 30 روز استفاده کنید.

متن های قرار ملاقات ، صورت‌جلسه‌ها و … موارد مهم همه می‌توانند، در پنل مدیریتی شما قرار بگیرند تا زمانی که تعداد مشتری ها شما افزایش پیدا کرد، بتوانید ارتباطات خود را کنترل کنید و بهترین بهره برداری را از تجارت خود داشته باشید.

در این مقاله می توانید کاملا از یک سیستم مدیریت ارتباط مشتری آگاهی پیدا کنید و با سرویس‌های ارتباط با مشتری آشنا شوید.

ابزار مدیریت ارتباط با مشتری چیست 

ابزار مدیریت ارتباط با مشتری در دسته وسیعی از ابزارها شامل استراتژی ، فرآیند و ابزارهای است که برای پیگیری روابط مشتری ، مدیریت فرآیند فروش و بازاریابی و ارائه خدمات کارآمدتر طراحی‌شده است.

این ابزار هم به‌عنوان بانک اطلاعاتی و هم به‌عنوان یک ابزار بهره‌وری عمل می کند. این مخزن اطلاعاتی ، جزئیات تماس با مشتری ، سوابق داده های تعامل را ذخیره می کند و باعث تسهیل اتوماسیون گردش کار می شود.

پیشرفت های زیادی که اخیراً در صنعت بازاریابی صورت گرفته باعث شده تا تیم های فروش ، بازاریابی و پشتیبانی مشتری بتوانند از آن برای طیف گسترده‌ای از کارها استفاده کنند و نتیجه مثبتی را دریافت کنند.

نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری چگونه کار می‌کند

ابزار مدیریت ارتباط با مشتری امکان ردیابی هر تعاملی با کسب ‌و کار را فراهم می‌کند واطلاعات مخصوص مشتری را جمع‌آوری می‌کند.

چه مواردی که باید در ابزار ارتباط با مشتری CRM آن ها را دنبال کنیم

ابزارهای CRM امکانی را به شما می دهد تا تعامل مشتری با کسب و کار شما را در نقاط مختلف سایت بررسی کنید. پیشنهاد می کنیم تا موارد زیر را در وب سایت خود دنبال کنید:

 • فرم های تماس
 • موتورهای جستجو
 • ایمیل
 • تماس های تلفنی
 • رسانه های اجتماعی

این نرم افزار به فرآیند های خاص اهمیت زیادی می دهد تا شما بتوانید اتوماسیون کارهای تکراری بازاریاب ها را دریافت کنید، یادآوری هایی برای رویداد های مهم تنظیم کنید.

 این سیستم در صورت نیاز هشدار وتوجهات را نمایش می دهد. همچنین این امکان را ایجاد می کند تا بازدهی خوبی از تلاش های مختلف را در سرنخ ( Lead ) و تبدیل ها را داشته باشید.

چرا مدیریت ارتباط مشتری CRM مهم است

مدیریت ارتباط مشتری بینش های جدیدی را در مورد مشتریان و البته تامین کنندگان می دهد که شما می توانید از این اطلاعات برای شناسایی نقاط ضعف، فروش بیشتر و ایجاد وفاداری مشتری استفاده کنید.

ویژگی ها و عملکردهای CRM 

در اینجا لیستی از عمکرد هایی که می توانید در ابزار ارتباط با مشتری داشته باشید، ارائه شده تا بتوانید در هر قسمتی از فرآیند تجارت خود هستید، آن ها را به کار بگیرید و یا به عنوان معیاری برای انتخاب سرویس خود در نظر داشته باشید.

1. مدیریت سرنخ ( Lead management )

مدیریت سرنخ یک فرآیند سیستماتیک است که مسیرهای کسب وکار را ردیابی می کند وبه تیم های بازاریابی امکان می دهد تا اتفاق های جدیدی که در سیستم رخ می دهد را به صورت دستی یا خودکار پیدا و داده های مربوط را ردیابی ، تجزیه و تحلیل کنند.

2. اتوماسیون بازاریابی (Marketing Automation )

اتوماسیون بازاریابی فرآیندهای بازاریابی چند منظوره را از طریق کانال های متعدد به صورت خودکار مدیریت می کند تا فروش بیشتری ایجاد شود و مسیر فروش به پرداخت مشتری برسد.

برخی از CRM ها مانند HubSpot و Salesforce عملکردهای اتوماسیون بازاریابی را برای انجام وظایف در قیف ارائه می کنند. مثلاً این سیستم می تواند به طور خودکار ایمیل های بازاریابی را در موعد مقرر برای مشتریان ارسال کند یا پست های رسانه های اجتماعی را طبق یک برنامه منتشر کنند.

3. اتوماسیون فروش ( Sales automation )

اتوماسیون فروش یک فرآیند ساده است تا بتوانید پروسه کارهای دستی، وقت گیر و خسته کننده را در روند فروش خود انجام دهید. بنابراین تیم فروش شما می تواند کمتر روی مدیریت و بیشتر روی فروش تمرکز کند.

با اتوماسیون فروش می توانیدکارهای اداری و ورود اطلاعات از نمایندگان فروش ، مدیران و رهبران را به طور روازنه ، هفتگی و ماهانه انجام دهید.

4. اتوماسیون گردش کار (Workflow Automation )

اتوماسیون گردش کار فرآیند های پیچیده کسب و کار را آسان تر می کند. هنگامی که یک فرم پر می شود یا عملکرد کاربر با یک سیگنال داخلی شروع می شود، گردش های خودکار می توانند، داده ها را مطابق دستور العمل شما انتقال یا تغییر دهند.

یه سری اقدامات خودکار را برای مراحل فرآیند کسب وکار مربوط می شود تا بتوانید زمانی که کارهای شما رو به جریان افتاد بیشتر روی کار خود تمرکز کنید.

5. سیستم تجزیه و تحلیل ( Analytics )

سیستم تجزیه و تحلیل CRM پردازش داده هایی است که در بانک اطلاعاتی CRM انجام می شود. ابزار تحلیلی داخلی وداده های تحقیقات بازار ، رفتار مشتری را زمانی که وارد سایت می شود و خرید را انجام می دهد، جمع آوری وتحلیل می کند.

یک بازاریاب می تواند داده ها را تجزیه و تحلیل کند و براساس کمپین های هدفمند از این تجزیه و تحلیل ها برای ردیابی و افزایش بینش کیفیت تجربه مشتری را استفاده کند.

6. هوش مصنوعی ( Artificial intelligence )

برخی از CRM راه حل هایی با قابلیت هوش مصنوعی داخلی در سیستم های خود ارائه می کنند که به طور خودکار منجر به فروش می شود و شما می توانید در ساخت استراتژی های دقیق تر برای تلاش های آینده بازاریابی از این ابزار کمک بگیرید.

7. سیستم افزایش رضایت مشتری(Individualized Customer Experiences )

یکی دیگر از کارهای دیگری که می توانید از CRM برای ایجاد تجربه های شخصی و مداوم برای مشتریان بالقوه خود در بین کانال های مختلف بازاریابی استفاده کنید سیستم افزایش رضایت مشتری است. این مورد می تواند به افزایش تبدیل ها و آگاهی از برند کمک بزرگی کند.

در واقع CRM نیاز کسب وکار را یعنی در کنار هم قرار گرفتن بازاریابی، فروش و پشتیبانی با سیستم رضایت مشتری فراهم می شود.

8. دسترسی از طریق تلفن همراه

برای پرسنل فروش می توانید امکانی را فراهم کنید تا از راه دور نیز به اطلاعات مشتریان دسترسی داشته باشند یا بتوانند اطلاعات جدیدی را وارد سیستم کنند.

برخی از سرویس دهندگان CRM با ارائه اپلیکیشن فعالیت های بسیاری از کسب وکار ها را آسان تر کرده است تا حتی برای تکمیل معاملات فروش خود از سیستم CRM استفاده کنند.

معرفی 5 CRM مدیریت ارتباط با مشتری ایرانی

با توجه به گسترده بودن سرویس های CRM می توانید انتخاب زیادی داشته باشید. مثلا شما می توانید سرویس های مثل HubSpot و Salesforce انتخاب کنید که خدمات فوق العاده ای دارند. ولی با توجه به نیاز روزمره بهتر است سرویسی انتخاب کنید که فارسی زبان باشد وخدمات پشتیبانی متناسب با هرکسب وکاری ارائه کند. در اینجا 5 سرویس ایرانی را برای شما معرفی کردیم که ویژگی خوبی را می تواند برای شما داشته باشند.

1. پیام گستر

این ابزار یکی از ارائه دهندگان CRM است که اپلیکیشن موبایل به صورت غیر رایگان دارد و 30 روز برای تست و بررسی نسخه رایگان خود را ارائه می دهد.

ویژگی های پیام گستر :

 • امکان شخصی سازی و ارائه نرم افزار مناسب با توجه به حیطه فعالیت ارائه می کند.
 • پلن استاندارد و پیشرفته برای کاربران دارد.
 • نسخه استاندارد قابلیت سازگاری با انواع مرورگر ها را دارد.
 • قابلیت اجرا به صورت ریسپانسیو فراهم می کند.
 • محدوده سرویس دهی متفاوت است و حق ماموریت روزانه در عهده خود متقاضی است.

نحوه ارائه : نصبی

پرداخت : دارای محدودیت کاربر و یکبار برای همیشه، نسخه استاندارد تا 50 کاربر 6.2MT و برای هر کاربر اضافی مبلغی افزایش پیدا می کند.

2. اورست

اورست یک سرویس کلودی از نرم افزار CRM مایکروسافت است که آموزش و مستندات خود را به صورت فیلم و 4 ساعت آموزش غیر حضوری برای کاربران خود ارائه می کند. به دلیل اینکه این کلود از خود شرکت ماکروسافت است قدرت، گستردگی خوبی دارد و از امکانات زیادی برخودار است.

ویژگی های اورست :

 • نیازی به سخت افزار جانبی ندارد.
 • کاملا تحت وب است و نیازی به نصب سمت کاربر ندارد.
 • با مرورگر به طور کامل یکپارچه می شود.

نحوه ارائه : کلود

پرداخت : بر حسب تعداد کاربر به صورت دوره ای، 1.9MT به صورت سالانه

3. طلوع

طلوع یک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری از طریق کلود است که تمرکز بیشتری بر واحد فروش دارد. آموزش خود را با فیلم ارائه می کند. می توانید قبل از خرید محصول دمو آن را نیز دریافت کنید.

ویژگی های طلوع:

 • وظایف، یادداشت های نامحدود برای هر یک از مشتریان خود ثبت می شود.
 • یادآوری و آلارم برای رویداد های مهم مانند تماس تلفنی یا جلسات مذاکره و فروش تنظیم می شود.
 • در کمتر از 60 ثانیه نسخه رایگان نرم افزار نصب و راه اندازی می شود.
 • امکان دریافت گزارش های کاربردی وجود دارد.

نحوه ارائه : کلود و نصبی

پرداخت : دوره ای / یک بار برای همیشه ( هر دو دارای محدودیت در تعداد کاربر هستند ) ، شروع قیمت نسخه نصبی 1MT برای 2 کاربر و نسخه کلود 2 کاربر است.

4. پارس ویتاگر

سرویس پارس ویتاگر متن باز و به زبان برنامه نویسی PHP است که API ارائه می کند ، ابزارها و امکانات زیادی برای سفارشی سازی و توسعه دارد. افزونه و ابزارهای رایگانی را ارائه می دهد.

ویژگی های پارس ویتاگر:

 • نسخه رایگان بدون محدودیت کاربر ارائه می کند.
 • ابزارها و امکانات زیادی برای سفارشی سازی و توسعه دارد.
 • برای اتصال به نرم افزارهای دیگر API و هوک ارائه می کند.

نحوه ارائه : نصبی

پرداخت : یک پرداخت یک بار برای همیشه است و شروع قیمت از  990.000T بدون محدودیت کاربر ارائه می شود.

5. دیدار

سرویس دیدار سورس بسته است که آموزش و مستندات خود را به صورت فیلم ارائه می کند. از ویژگی های خوب این سرویس را می توان سادگی در استفاده، ابزار بازی پردازی (بازی سازی یعنی استفاده از تفکر بازی در برنامه های کاربردی برای تشویق کاربران و رقابت سالم )

ویژگی های دیدار:

 • برای فروش وقیمت های مناسب دارد.
 • طرح رایگان دیدار 15 روز به صورت رایگان است.

نحوه ارائه : کلود

پرداخت : به صورت ماهانه، 177.000 تومان برای 5 کاربر و به همین ترتیب افزایش می یابد.

پایان

ابزار ارتباط با مشتری CRM کمک می کند تا بتوانید با مشتریان خود ارتباط موثر برقرار کنید. البته می توانید در نحوه ارائه ابزار خود به صورت نصبی یا کلودی (حدود 60% افراد از کلود استفاده می کنند) داشته باشید. با داشتن داده ها ، تجزیه و تحلیل موفقیت و فروش خود را بهبود دهید.

ابزار مدیریت ارتباط با مشتری چیست

ابزار مدیریت ارتباط با مشتری هم به‌عنوان بانک اطلاعاتی و هم به‌عنوان یک ابزار بهره‌وری عمل می کند. این ابزار مخزن اطلاعاتی ، جزئیات تماس با مشتری ، سوابق داده های تعامل را ذخیره می کند و باعث تسهیل اتوماسیون گردش کار می شود.

نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری چگونه کار می‌کند

ابزار مدیریت ارتباط با مشتری امکان ردیابی هر تعاملی با کسب‌وکار را فراهم می‌کند واطلاعات مخصوص مشتری را جمع‌آوری می‌کند.

چرا مدیریت ارتباط با مشتری CRM مهم است

مدیریت ارتباط مشتری بینش های جدیدی را در مورد مشتریان و البته تامین کنندگان می دهد که شما می توانید از این اطلاعات برای شناسایی نقاط ضعف، فروش بیشتر و ایجاد وفاداری مشتری استفاده کنید.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
4 رای, 3,00 از 5
Loading...
شهرزاد پولادی

شهرزاد پولادی هستم رشته تحصیلیم مهندسی برق هست.فعالیتم را تازه در زمینه تولید محتوا در تیم بزرگ آی وحید شروع کردم و سعی می کنم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم را در این حرفه افزایش دهم . از یادگیری و به اشتراک گذاشتن لذت می برم.

دیدگاه شما عزیزان

 • پارس ویتایگر
  23 تیر 1399

  سرکار خانم پولادی گرامی

  چند ویژگی و قابلیت نرم افزار پارس ویتایگر که می توان به آن ها اشاره نمود شامل موارد زیر هستند:
  وجود فیلم های آموزشی، ویکی، کتاب و آموزش از راه دور برای کاربران
  پارس ویتایگر محدودیتی در تعداد کاربر و یا سایر اطلاعات ندارد.
  هسته نرم افزار متن باز و قابل توسعه است.
  پارس ویتایگر دارای ابزارهای اتصال و یکپارچه سازی با سایت، اپلیکیشن های موبایل، نرم افزارهای حسابداری، SMS، ایمیل، فکس، مراکز تلفنی و… می باشد. همچنین برای اتصال با سایر نرم افزارها می توان از API یا وب هوک پارس ویتایگر استفاده نمود.
  بدلیل تحت وب بودن نرم افزار، نصب آن در یک هاست اینترنتی یا روی یک سرور داخل شرکت انجام می شود و کاربران بدون نیاز به سخت افزار خاصی، تنها از طریق یک مرورگر ساده امکان استفاده از نرم افزار را دارند.
  وجود ماژول های گوناگون داخلی و بین المللی برای این نرم افزار به شما اجازه افزایش قابلیت ها و امکانات نرم افزار را می دهد.
  و…

  در انتها لازم دانستم که از طرف گروه پارس ویتایگر، از شما و همکاران گرامی تان در مجموعه ivahid بابت معرفی نرم افزار CRM پارس ویتایگر سپاسگزاری کنم.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی