استراتژی وارد کردن لینک نوفالو در وردپرس
 • 22 مهر 1400
 • بدون دیدگاه
 • زهرا انصاری

استراتژی وارد کردن لینک نوفالو در وردپرس

وبلاگ

قرار دادن لینک های نوفالو ( Nofollow ) در وردپرس به سادگی انجام می شود. در این مقاله از 4 روش برای قرار دادن تگ نوفالو استفاده کردیم و مرحله به مرحله آن ها را توضیح دادیم. در ادامه مقاله نیز می‌توانید اهمیت لینک های نوفالو را در وب‌سایت ، تأثیر آن‌ها در سئو و البته آپدیت و تغییرات گوگل را در سال 2021 مطالعه کنید.

فهرست مطالب:

معمولاً از تگ نوفالو برای لینک دادن سایت به سایت دیگر استفاده می‌شود. با ویژگی“rel=nofollow” با پیوندی به موتورهای جستجو می‌گوید که آن لینک را نادیده بگیرند. از آنجایی که لینک های نوفالو در Page Rank معیار قرار نمی‌گیرند، تأثیری در رتبه بندی صفحات ندارند به همین خاطر از آن برای لینک های خارجی استفاده می شود.

درواقع اولین بار در سال 2005 مت کاتس و شلون ( دو نفر از کارمندان گوگل ) استفاده از لینک های نوفالو را پیشنهاد کردند که نه در Page Rank تأثیر بگذارد و نه ارزش لینک ها رو انتقال دهد. مت کاتس توصیه می‌کند که از این تگ برای برخی لینک های سایت از جمله لینک های پولی نیز استفاده کنید.

چطور تگ نوفالو به لینک اضافه می شود؟

در ساده‌ترین شکل می‌توانیم تگ نوفالو را با یک کد HTML در تگ <a> تعریف کنیم. به‌عنوان مثال یک لینک نوفالو می‌تواند به شکل زیر باشد.

<a href=”https://ivahid2.com/”  rel=”nofollow”>Ivahid2</a>

حال چرا باید یک لینک را به‌صورت نوفالو در سایت خود تعریف کنیم؟ در ادامه به دلایل این موضوع را بیان خواهیم کرد.

ربات های گوگل صفحات وب‌سایت را کرول می‌کنند تا بتوانند محتوای شما را بفهمند و بدانند مخاطبان شما چه کسانی هستند. درنهایت ربات ها می توانند به ایندکس صفحات وب سایت کمک کنند و در نمایش جستجو های مرتبط از آن استفاده کنند.

پیروی از لینک هایی که شما در سایت خود قرار می‌دهید یکی از راهکارهای مهم ربات های گوگل، برای فهمیدن محتوا و ارتباطات صفحات سایت است. ربات‌های گوگل لینک‌هایی که در سایت خود قرار می دهید را با ارزش می‌دانند ( به سایت اعتبار فوق العاده ای می‌دهد ) بر رتبه بندی سایت تاثیر می گذارند.  

حالا ممکن است در این میان لینک هایی داشته باشید که نمی‌خواهید در رتبه بندی شما  تأثیر بگذارند، مانند لینک های زیر :

 • لینک های وابسته و حمایت شده : ممکن است سایت شما با این لینک ها اسپم به نظر بیاید.
 • لینک های ارسالی به کاربر : برخی از لینک ها کاربران در موضوعات غیر مرتبط با سایت شما هستند پس نباید به طور مستقیم لینک شوند. ( وردپرس به‌صورت پیش فرض این لینک ها را دنبال نمی‌کند )
 • لینک هایی از منابع مشکوک : وقتی مطمئن نیستید که لینک را به سایت مطلوبی ( غیرمخرب ) می‌دهید یا نه قرار دادن لینک به صورت مستقیم باعث می‌شود گوگل شما را در گروه لینک های غیرقابل اعتماد قرار دهد و سایت را کرول نکند.

معمولا وب سایت ها چنین لینک هایی را با تگ نوفالو همراه می کنند و با دقت بالایی لینک های خود را  به صورت مستقیم قرار می دهند.

استفاده از لینک های نوفالو در سایت بسیار تاثیرگذار است و درهر صورت نباید آن ها را نادیده گرفت. در این لیست می‌توانید به اهمیت بالای این تگ پی ببرید و استفاده از آن را به چک لیست سئو خارجی خود اضافه کنید.

ترافیک سایت را افزایش می‌دهد

با وجود اینکه لینک های نوفالو ارزش و رتبه صفحات را انتقال نمی‌دهند نمی توانند معیار باشند اما کیفیت و محتوای بالای آن‌ها می‌تواند ترافیک خوبی را به سایت انتقال دهد.

اقتدار وب سایت را تقویت می‌کند

لینک های نوفالو به‌طور کلی می توانند مانند انجمن ، بلاگ و دیگر وب سایت ها به عنوان یک امتیاز به‌ حساب آیند و به تقویت اقتدار وب سایت کمک کنند.

لینک های سایت را متعادل نگه می‌دارد

لینک های داخلی که در سایت استفاده می شوند برای کسب رتبه کلمات کلیدی اهمیت بسیار زیادی دارند ولی در مقابل لینک های نوفالو بر این موضوع تاثیر چندانی ندارد. بنابراین این جاست که اهمیت لینک های Follow و Nofollow مشخص می شود، به همین خاطر مت کاتز ( یکی از کارمندان گوگل ) لینک های نوفالو را راهی مطمئن برای مدیریت ارتباط سایت ها در نظر گرفت.

لینک های نوفالو طبیعی هستند

داشتن لینک های نوفالو باعث می‌شود سایت شما به نظر طبیعی بیاید و گوگل شما را جریمه نکند. پس سعی کنید از این مورد استفاده کنید.

گوگل در سال جاری آپدیت هایی در نحوه انتشار لینک قرار داده است ( بعد از 14 سال از انتشار تگ نوفالو ) که باعث سردرگمی های زیادی در وب مستران شده است، البته سایت Moz خلاصه ای از این تغییرات را جمع‌آوری کرده و در جدولی برای کاربران قرار داده است.

نکات مهم این جدول :

 • لینک های نوفالو با تگ Sponsored ، UGC و بدون ارزش متفاوت هستند.
 • گوگل از ویژگی نوفالو به عنوان نکته یا مورد جزئی ( Hints ) رفتار می‌کند و تأثیری در رتبه بندی نمی‌دهد اما ممکن است تصمیم داشته باشد که دستور العمل را نادیده بگیرد و از لینک های نوفالو در رتبه بندی های خود نیز استفاده کند.
 • لینک های پرداختی را با ویژگی نوفالو قرار دهید یا از اسپانسر استفاده کنید. ( اگر از تگ UGC در لینک های پولی استفاده کنید احتمالاً منجر به مجازات می شوید )
 • سایت هایی که از نوفالو برای کنترل خزیدن استفاده می‌کنند احتمالاً  باید در استراتژی خود تجدید نظر کنند.

با وجود اینکه لینک های نوفالو نمی‌تواند تأثیری بر رتبه بندی بگذارد اما استراتژی مهمی در بازاریابی دیجیتال است که می تواند وب سایت را در جهت مثبت و طبیعی پیش ببرد.

برای ایجاد لینک های دستی نوفالو در ویرایشگر گوتنبرگ می‌توانید به سادگی ویژگی rel=”nofollow” را به هر لینک اضافه کنید. در مثال زیر یک لینک مستقیم قرار دادیم و می‌خواهیم آن را به لینک نوفالو تغییر دهیم:

<a href=”https://ivahid2.com/”>blogging</a>

برای اضافه کردن تگ rel=”nofollow” ، باید بر روی سه‌ نقطه در نوار ابزار گوتنبرگ کلیک کنید و وارد قسمت Edit as HTML شوید.

قرار دادن لینک نوفالو با استفاده از ویرایشگر گوتنبرگ 

در اینجا می توانید تگ rel=”nofollow” را در لینک خود مانند نمونه زیر قرار دهید.

<a href=”https://ivahid2.com/” rel=”nofollow”>blogging</a>

و در آخر آن را به عنوان پیش فرض ( Save Draft ) ذخیره یا منتشر ( Publish ) کنید.

درصورتی‌که فقط از ویرایشگر کلاسیک وردپرس استفاده می‌کنید باید برای ایجاد لینک های نوفالو ویژگی rel=”nofollow” را به کدهای HTML خود اضافه کنید.

برای شروع ویرایشگر وردپرس خود را باز کنید.

قرار دادن لینک نوفالو با استفاده از ویرایشگر کلاسیک وردپرس

لینک مورد نظر خودان را پیدا کنید و سپس ویژگی rel=”nofollow” را در متن آدرس اضافه کنید. ( دقیقاً همان جایی که امکان تعریف کردن تگ وجود دارد )

rel=”nofollow

در آخر بر روی گزینه ذخیره یا انتشار کلیک کنید. 

افزونه EditorsKit

برای ایجاد لینک های نوفالو این افزونه به شما کمک می کند تا با طیف وسیعی از ابزار ها بتوانید با کنترل بهتر، فرمت های متنی را با ظاهری طراحی شده ایجاد کنید.

ویژگی مهم افزونه EditorsKit این است که لینک های نوفالو را در وب سایت فعال نگه می‌دارد. برای شروع کار اول وارد داشبورد وردپرس خود شوید و در افزونه ها ، افزونه جدید ( Plugins > Add New ) را انتخاب کنید. برای دانلود این پلاگین بر روی افزونه EditorsKit کلیک کنید.

بعد از نصب EditorsKit صفحه یا پست مورد نظر را باز کنید و بر روی لینکی که قرار است نوفالو شود کلیک کنید و سپس گزینه Link Settings را انتخاب نمایید.

همان طور که مشاهده می کنید در این صفحه گزینه ای برای نوفالو وجود دارد. بنابراین به سادگی می شود با سوئیچ کردن، این ویژگی را فعال کرد.

قرار دادن لینک نوفالو افزونه EditorsKit

به‌طور اتوماتیک لینک نوفالو می‌شود و فقط شما باید تغییرات خود را سیو کنید.

برای کاربرانی که فقط از ویرایشگر کلاسیک وردپرس استفاده می‌کنند، نصب افزونه Ultimate Nofollow می‌تواند بسیار مفید باشد زیرا تعدادی امکانات به ویرایشگر آن اضافه می کند.

قرار دادن لینک نوفالو با استفاده از افزونه Ultimate

امکانات افزونه Ultimate :

 • کادر گزینه نوفالو به ویرایشگر پست و صفحات اضافه می‌شود.
 • تعدادی Shortcode کدهای نوفالو را ارائه می‌دهد.
 • امکان لینک نوفالو برای لینک ها یا صفحات خاص دارد.
 • اضافه یا حذف کردن تگ نوفالو برای همه لینک های نظرات وجود دارد.

برای نصب افزونه Ultimate می‌توانید مانند افزونه EditorsKit دستورالعمل ها را دنبال کنید. بعد از نصب افزونه ، صفحه لازم را باز گرده و مستقیماً بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید. بعد از باز شدن صفحه زیر در ( Edit > Link Options ) کلیک کنید. برای نصب و دانلود افزونه Ultimate Nofollow بر روی عبارت کلیک کنید.

برای تغییر ویژگی لینک به نوفالو کافی است گزینه ( Add rel=”nofollow” ) را فعال کنید و در آخر Add link را انتخاب کنید.

در آخر گزینه Save Draft یا Publish لینک نوفالو را برای شما در صفحه ثبت می کند و در صفحه می توانید از آن استفاده نمایید.

جمع بندی

قرار دادن لینک نوفالو در وردپرس کار بسیار آسانی است که می‌توانید به کمک ویرایشگر وردپرسی خود یا استفاده از افزونه انجام شود. امیدواریم این مقاله بتواند به شما در تگ های نوفالو کمک کند، در صورتی که انتقاد یا پیشنهادی دارید خوشحال می شویم آن را در قسمت نظرات برای ما درج کنید.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
2 رای, 5,00 از 5
Loading...
زهرا انصاری

زهرا انصاری پور هستم.
از سال 1399 فعالیتم رو با شرکت آی وحید شروع کردم، عاشق تولید محتوام

دیدگاه شما عزیزان

 • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی