7 خطای سئو در فروشگاه اینترنتی که موجب کاهش بازدید می شود
 • 25 خرداد 1399
 • بدون دیدگاه
 • شهرزاد پولادی

7 خطای سئو در فروشگاه اینترنتی که موجب کاهش بازدید می شود

مقالات سئو و بهینه سازی

در این مقاله می خواهیم در مورد 7 خطای سئو در فروشگاه اینترنتی صحبت کنیم.

معمولاً بازاریابان اینترنتی فکر می کنند که با قرار دادن صدها یا هزاران محصول در فروشگاه اینترنتی خود می توانند ترافیک مورد انتظار را از موتورهای جستجو بگیرند.

واقعیت این است که بهینه سازی سئو فروشگاه اینترنتی کاری بسیار مشکل تر از وب سایت های 5 صفحه ای ساده است. با وجود تعداد زیادی صفحه محصول که مداوم در حال بازدید هستند، مشکلات بسیاری بوجود می آید که سئو فروشگاه اینترنتی را دچار مشکل می کند.

عدم توضیح محصولات

این خطا بیشتر در فروشگاه های آنلاین رخ می دهد بخصوص فروشگاه های لباس. متأسفانه عدم توضیح کامل متن محصول باعث می شود احتمال وجود صفحه محصول در 10 صفحه اول نتایج موتورهای جستجو (حتی در مواردی که میزان جستجو بسیار کم هست) پایین بیاید.

بنابراین حتما باید توضیح به هر محصول خود اضافه کنید، شانس بازدید صفحه را از بین نبرید وبه کاربر نشان دهید که هر کدام از آنها چه ارزشی دارند. برای مثال، تعداد زیاد بوت در فروشگاه اینترنتی وجو دارد که شما عکس تک تک آنها را در وب سایت خود قرار دادید اما گوگل برای نشان دادن نتایج نیاز به توضیحات شما دارد تا بتواند آنها را درک کند.

پس باید محتوای کافی با توضیحات دقیق محصول ایجاد کنید ومطمئن شوید کلمات کلیدی به اندازه کافی در متن وجود دارد. بهترین راه حل برای اندازه گیری مقدار محتوا (البته منحصر به فرد) اندازه گیری تعداد کلمات پیش فرض یک صفحه از محصول است.

تمام کلماتی که در ناوبری، نوار کناری، پاورقی و هر متن دیگری که در صفحه محصول ظاهر می شود را بشمارید ومطمئن شوید متن منحصر به فرد شما از این تعداد کلمات پیش فرض بیشتر شده است. مطمئنا توضیحات که برای محصولات خود می نویسید مفید خواهند بود اما می توانید نکات زیر را هم در نظر بگیرید.

 1. فقط محتوایی بنویسید که کیفیت کافی داشته باشد تا به مشتریان شما کمک کند و تصمیم گیری درستی در مورد خرید خود داشته باشند.
 2. از وب سایت های دیگر کپی نکنید، موتورهای جستجو بابت محتوای تکراری، شما را جریمه می کنند و رتبه سایت شما پایین می آید.
 3. شاید به نظر بیاید توضیحات زیاد نرخ تبدیل خرید را بیشتر می کند اما محتوای بسیار طولانی ممکن است به سئو شما آسیب بزند.

از توضیحات تولیدکنندگان محصول استفاده نکنید

زمانی که شما فقط توضیحی از تولیدکننده اضافه کنید موتورهای جستجو شما را فیلتر می کنند. مسئله این است که این توضیحات تکراری از یک محصول بین فروشگاه های آنلاین توزیع می شود و همه افراد این متن ها را به همان صورت اول در سایت خود قرار می دهند.

در نهایت گوگل رتبه صفحات را پایین می آورد و فقط یک صفحه که تعامل بالایی داشته و اصلی بوده را رتبه می دهد، از همه بدتر توصیف نوشته ها، برای فروش تدوین نشده و نمی توانند منجر به فروش محصولات شما شوند.

محتوای منحصر به فرد ایجاد کنید

یک قانون را برای کار خود در نظر بگیرید، همیشه محتوای منحصر به فرد ایجاد کنید تا رتبه ای عالی برای وب سایت خود داشته باشید. البته بنظر سخت می آید که برای هزاران محصول محتوا ایجاد کنید پس برای محصولاتی که نمی توانید محتوای منحصر به فردی برای آن ایجاد کنید، تگ NO INDEX قرار دهید.

اگر دسترسی به صفحه محصولی آسان نیست، آن محصول را از موجودی خود خارج کنید و مطمئن شوید که از دید موتورهای جستجو در امان است.

نکته اینجاست که اگر محتوای محصولات را فقط با مقایسه چند مورد ایجاد کنید، به نظر می آید که به طور خودکار هزاران صفحه وب ساده ایجاد کردید تا فقط سئو سایت رعایت شود. پس با تعیین یک استراتژی و برنامه منظم صفحات خوبی برای فروشگاه اینترنتی خود ایجاد کنید و موفقیت را برای کسب وکار خود بدست آورید.

عدم بررسی محصولات فروشگاه اینترنتی

حدود 70 درصد از خریداران مدتی را برای بررسی محصولات در فروشگاه های آنلاین یا انجمن ها وقت می گذارند. پس اگر در وب سایت خود نقد و بررسی محصولات را قرار ندهید، درصد بسیاری از محصولات مخاطبان خود را از دست می دهید. البته این نقد وبررسی ها کمک می کند تا در نتایج کاربران قرار گیرید و صفحه محصولات بیشتر مشاهده شوند.

به عنوان مثال سایت آمازون به کاربران خود اجازه می دهد تا نه تنها محصولات را … بلکه نقد و بازبینی مربوط به کتاب ها، حتی اسباب بازی ها و موارد دیگر را قرار دهند. آمازون با این کار جامعه ای از دوستاران کتاب را ایجاد کرده تا تجربیات خود را به اشتراک بگذارند و به این ترتیب یکی از راه های موفقیت را به وب سایت های دیگر نشان داده است.

برای قرار دادن نقد وبررسی به فروشگاه آنلاین خود می توانید از قالب های آماده ای که این امکان را به شما می دهند، استفاده کنید. حال برای داشتن قالبی مناسب فروشگاه آنلاین می توانید با مطالعه مقاله مقایسه بهترین فروشگاه سازهای رایگان بلاگ آی وحید یکی از آن ها را انتخاب و فضای کاربری خوبی را برای کسب و کار خود ایجاد کنید.

نکته ای در مورد بررسی محصولات مشتریان 

در قسمت قبل راجب ایجاد هزاران صفحه محصولات صحبت کردیم که باید برای هر کدام محتوای منحصر به فرد ایجاد می کردیم، این کار کسب رتبه سایت را سخت می کرد. خوشبختانه بررسی محصولات این مشکل را حل می کند و صفحه محصولات را تازه نگه می دارد، کمک می کند موتورهای جستجو رتبه بهتری به صفحات بدهد.

بهینه سازی صفحات بر اساس تقاضای جستجو نیست

هنگام نوشتن عناوین، توضیحات محصول وهرکلمه کلیدی ، تقاضا و جستجو را در نظر بگیرید. در غیر این صورت تبلیغ کالایی انجام می شود که کسی به دنبال آن نیست. این معمول ترین اشتباهی است که فروشگاه های آنلاین دچار آن می شوند.

اگر صفحه ای را ایجاد کنید که دارای تگ عنوان و اطلاعات تگ alt برای یک محصول باشد، همچنین کلمات کلیدی  بهینه تری را در این تگ ها استفاده کنید بسیاری از موارد سئو رعایت می شود که می توانید موراد زیر را هم رعایت کنید.

 • در تگ های عنوان وهدینگ H1 از شماره های مدل کالا استفاده کنید
 • در تگ های عنوان و هدینگ H1 نام برند خود را وارد کنید.
 • وارد کردن اطلاعات را در تگ ALT تصاویر فراموش نکنید
 • کلمات کلیدی صفحه را دوباره در عبارت محصول تکرار نکنید.
 • هرگز از Inframes برای نمایش محتوا استفاده نکنید، تگ Inframes (برای آپلود ویدئوها از این تگ در وب سایت استفاده می شود) منسوخ شده و مشکلاتی را برای وب سایت ایجاد می کند.

استفاده از عناوین تکراری

عناوین که منحصر به فرد نباشند، به صورت (Non-Unique) در بازاریابی آنلاین شناخته می شوند. این عناوین مشکل دیگر فروشگاه های بزرگ آنلاین است. پس باید مراقب تگ های عنوان خود باشید تا منحصر به فرد باشند. از آنجا که استفاده نکردن از عناوین تکراری یکی از 200 فاکتور گوگل برای رتبه بندی است، پایه و اساس سئو به حساب می آید. از بکارگیری عنوانین یکسان جلوگیری کنید.

ایجاد تگ های منحصر به فرد چندین کالا از یک برند تجاری یا مورد مشابه همان برند کاری دشوار محسوب می شود. شما ناگزیرید که همان کلمات کلیدی را بارها و بارها تکرار کنید. ولی تاجایی که می توانید کلمات کلیدی را منحصر به فرد نگه دارید تا برای خریدارن آنلاین مشکلی پیش نیاید.

عنوان خود را به این ترتیب بنویسید: نام برند- نوع کالا- مدل . اگر در مورد منحصر به فرد بودن عناوین خود تردید دارید می توانید مراحل زیر را برای اطمینان بیشتر طی کنید.

 • آدرس URL صفحه خود را وارد کنید و بر روی جستجو کلیک کنید.
 • وارد Site Audit شوید و در نوار کناری سمت چپ کلیک کنید.
 • به قسمت موضوعات برتر سئو (Top SEO Issues) بروید
 • بر 8 صفحه تکراری عنوان کلیک کنید ( این تعداد برای هر سایت متفاوت است)

با کلیک بر روی تعداد صفحات ، هر URL صفحه  همان تگ عنوان را دارد که می توانید تصمیم بگیرید آن را انتخاب کنید یا نه.

عدم وجود آدرس های قابل فهم

آدرس های Feyword Friendly Urls به عنوان آدرس های Speaking هم شناخته می شوند و به راحتی قابل خواندن هستند. این آدرس ها شامل کلماتی اند که محتوای صفحه را توصیف می کنند. مانند: https://ivahid.com/blog  

در این آدرس کلمه Blog را به‌ راحتی درک میکنیم و متوجه می شویم به احتمال زیاد این صفحه در رابطه با بخش بلگ سایت است با جستجو انجام شده مطابقت دارد. از نظر سئو بسیار مهم است که چنین آدرسی را برای همه محصولات خود استفاده کنید و مشخصات کالای خود را با یک آدرس منحصر به فرد تولید کنید. در نهایت آدرس صفحه در موتورهای جستجو منحصر به فرد شود.

با وجود اهمیت آدرس URL صفحات ، اما 3 دلایل دیگر هم وجود دارد که باید آن ها را در نظر بگیرید.

 1. معنا کوتاه و درست کلمه کلیدی آدرس : زمانی که محصولی به اشتراک گذاشته می شود افراد بیشتر به کلامات آن توجه می کنند، در صورتی که پر از اعداد وشکل باشد به نظر اسپم می آید. در مقابل کلمات ساده به افراد کمک می کند تا متوجه شوند چه چیزی در انتظار آنهاست. 
 2. ایجاد ارتباط کلمه کلیدی آدرس با نام دامنه سایت: کلمات کلیدی URL می توانند مرتبط با نام دامنه ی وب سایت باشد. جزء فاکتور اولویت بندی گوگل نیست ولی برای شناسایی محصولات مشابه مفید است.
 3. کلمات کلیدی و استفاده از متن لنگر: همیشه این احتمال وجود دارد که آدرس اینترنتی شما توسط وب سایت دیگری جمع آوری شود و دوباره استفاده شود. اگر از آدرس URL به عنوان متن لنگر استفاده کنید کلمات کلیدی مهم در متن لنگر خواهد ماند. قرار دادن کلمات کلیدی در این متن لنگر به سایت شما اشاره می کند و از طرفی اصلی ترین عامل برای رسیدن به صدر رتبه در هر نتایج جستجویی خواهد شد.

وجود تعداد زیاد مطالب تکراری

صفحاتی که برای چاپ هستند، بایگانی فایل ها ، تگ ها و موارد دیگر باعث ایجاد محتوای تکراری می شود و نباید توسط موتورهای جستجو دیده شوند. به همین دلیل با استفاده از Robots.txt مرور این صفحات را می بندیم، در غیر این صورت وب سایت توسط گوگل مجازات می شود.

راه دیگری برای نجات از محتوای تکراری استفاده از تگ کنونیکال است تا صفحات مهم شما مشخص شوند. تگ کنونیکال به موتورهای جستجو می گوید به کدام صفحه توجه کنند و زودتر از صفحات دیگر (البته صفحات تکراری) مرور شوند. در آخر به لینک های این صفحات تگ Nofollow اضافه کنید تا در رتبه بندی شما تاثیر نگذارد.

پایان

رفع خطای سئو در فروشگاه اینترنتی ترافیک از دست رفته را باز می گرداند، نرخ ماندگاری کاربران درصفحه محصولات افزایش می یابد. خریداران آنلاین با بررسی ونقد های شما، برای تحقیق کالای مورد نظر خود باز هم به سایت شما سر می زنند و درنتیجه کسب وکار آنلاین شما گسترش می یابد.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
8 رای, 3,38 از 5
Loading...
شهرزاد پولادی

شهرزاد پولادی هستم رشته تحصیلیم مهندسی برق هست.فعالیتم را تازه در زمینه تولید محتوا در تیم بزرگ آی وحید شروع کردم و سعی می کنم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم را در این حرفه افزایش دهم . از یادگیری و به اشتراک گذاشتن لذت می برم.

دیدگاه شما عزیزان

 • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
 افزونه تولید محتوا هوش مصنوعی وردپرس