ریبرندینگ؛ تجربه شیرین بازسازی یک برند
 • 1 اردیبهشت 1401
 • بدون دیدگاه
 • زهرا شیخانی

ریبرندینگ؛ تجربه شیرین بازسازی یک برند

وبلاگ

شاید شما هم زمانی را به یاد بیاورید که نام یک برند بر سر زبان ها افتاده و همه افراد از پیر و جوان و کوچک و بزرگ آن را می شناسند؛ اما بعد از مدتی هیچ کس حتی نام آن را هم به یاد نمی آورد. فکر می کنید چه بلایی سر چنین برند بزرگی آمده و چه چیز باعث شده که حتی مشتریان ثابت هم آن را فراموش کنند؟
برندها درست مثل لباس هستند که مشتریان در ابتدا با علاقه فراوانی به سمت آن ها می روند؛ اما بعد از مدتی دلشان را می زند و به دنبال مدل های جدیدتر می روند. اگر صاحبان شرکت ها و محصولات نتوانند با ایجاد تنوع مشتریان را جذب کنند، کم کم فراموش می شوند و جای خود را به رقیبان قوی تر می دهند. ریبرندینگ در واقع همان رفرش برند و تنوع بخشیدن به آن است؛ به گونه ای که مشتریان به ادامه استفاده از آن علاقه نشان دهند.

در این مطلب از آی وحید قصد داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

با ما همراه باشید.

ریبرندینگ چیست؟

بسیاری از افراد با شنیدن کلمه برند به یاد لوگو و نام شرکت های مختلف می افتند؛ اما باید بگوییم که این کلمه مفهومی فراتر از این دارد. یک برند در واقع مفهومی است که از عملکرد یک شرکت در ذهن مخاطبین وجود دارد. این که آن ها احساس خوبی نسبت به آن دارند یا خیر و چه چیزی باعث می شود که آن را به دیگر رقبا ترجیح دهند.
برای اینکه یک برند سال ها در دل مشتریان جا داشته باشد باید تصویر ذهنی خوبی از خود بسازد و تلاش کند که این تصویر خوب را نگه دارد. Rebranding در واقع همین تلاش برای حفظ تصویر ذهنی مخاطب، بهتر کردن آن و حداقل جلوگیری از بدتر شدن شرایط است.
برای اینکه بتوانید دل مشتریان را به دست آورید، ابزارهای مختلفی در اختیار شما است؛ تغییر نام، رنگ، لوگو یا حتی طراحی بسته بندی ها، ساده ترین قدم در این مسیر است. علاوه بر این می توانید استراتژی های برند، اهداف، چشم اندازها و ارزش ها را تغییر دهید تا تصویر جدیدتری از خود به وجود آورید. از نمونه های موفقی که در ایران شناخته شده هستند و از Rebranding استفاده کرده اند، می توان به اسنپ و تپسی اشاره کرد.

ریبرندینگ آی وحید

چرا نیاز به بازسازی برند داریم ؟

دلایل مختلفی وجود دارند که باعث می شوند شرکت ها به فکر ایجاد تغییر در ساختار ظاهری یا باطنی خود بیفتند و به اصطلاح تکانی به برند بدهند. این دلایل را می توان در دو بخش داخلی و خارجی تقسیم کرد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

1- اشکالات موجود در برند اولیه ( اشکال داخلی )

بدیهی است که بزرگ ترین و موفق ترین کسب و کارهای امروزی از روز اول به همین شکل نبوده اند و در ابتدا با ضعف ها و اشکالات زیادی کار خود را شروع کرده اند. این موضوع به این دلیل است که در قدم های اولیه کمتر کسی به برند سازی فکر می کند و صاحبان کسب و کارها بیشتر به دنبال جذب سرمایه گذار، پیدا کردن مشتریان اولیه و تولید محصولات باکیفیت هستند.
با توجه به همین موضوع خواه نا خواه بعد از مدتی نیاز به ریبرندینگ پیدا خواهند کرد؛ بعد از جذب مشتریان اولیه و رونق گرفتن بازار اکنون باید به فکر گسترش دایره فروش خود باشند و به همین دلیل باید تصویر جذابی در ذهن مخاطب بسازند.

2- نرسیدن به اهداف ( اشکال داخلی )

ممکن است صاحب یک برند از همان ابتدا به فکر ساخت تصویر ذهنی درست باشد؛ اما به هر دلیلی نتواند به اهدافی که در نظر داشته است برسد. در چنین مواردی باید در هدف های تعیین شده برای سازمان، مسیر رسیدن به آن ها یا روش های جذب مشتری تجدید نظر کند و ریبرندینگ انجام دهد.

3- پیدا شدن رقبای بزرگ تر ( اشکال خارجی )

قرار نیست که برند شما برای همیشه در بازار تنها باشد و قطعا دیر یا زود سر و کله رقیبان پیدا خواهد شد؛ پس باید فکری به حال آن ها بکنید. رقیبان تازه نفس با استراتژی ها و تکنیک های جدید از راه می رسند و اگر فکری برای مقابله با آن ها نکنید، خیلی زود جای شما را خواهند گرفت. اینجا است که ریبرندینگ می تواند یک راهکار موثر برای پیشی گرفتن از رقبای جدید باشد.

4- تغییر دنیای بیرون ( اشکال خارجی )

نیازهای مشتریان و بازار در طول زمان تغییر می کند و شما نیز باید متناسب با آن ها خود را تغییر دهید. در چنین شرایطی لازم است که با یک Rebranding جزئی یا کلی شرایط کسب و کار خود را تغییر دهید و متناسب با نیازهای روز به خریداران خود سرویس دهید. این کار می تواند از تغییر رنگ لوگو شروع شود و به تغییر استراتژی های بازاریابی، فروش و حتی حذف برخی محصولات و اضافه کردن محصولات جدید ختم شود.

برای Rebranding چه باید کرد ؟

بازسازی برند تا حد زیادی به خلاقیت صاحبان کسب و کار و کارشناسان بازاریابی و فروش بستگی دارد؛ به همین دلیل در درجه اول لازم است که آن ها دقیقا از اهداف مطلع باشند و بدانند که چه مسیری را در پیش گرفته اند. در ادامه با انجام کارهای زیر می توانند برندی همیشگی و محبوب بسازند که تا نسل ها در میان مردم طرفدار داشته باشد.

1- مطالعه بازار را متوقف نکنید

برای جذب مخاطب باید بازار را بشناسید و مطابق با نیازهای مشتریان پیش بروید؛ به همین دلیل باید به صورت مداوم از خریداران نظرسنجی کنید، از نیازهای آن ها مطلع شوید و متناسب با شرایط بازار اقدام به تولید و عرضه محصولات جدید کنید. توقف مطالعه بر روی شرایط بازار شما را در سراشیبی سقوط به سمت فراموشی خواهد سپرد.

2- برند خود را خاص کنید

شما باید به مردم دلیلی بدهید که به یادتان بیاورند؛ این کار ممکن است با طراحی یک لوگوی خاص انجام شود یا بعد از عرضه یک محصول منحصر به فرد رخ دهد. بسته به کاری که انجام می دهید، یک هدف اصلی را انتخاب کنید و تلاش کنید که در آن زمینه به بهترین تبدیل شوید؛ به گونه ای که هر زمان مردم نیاز به چیزی پیدا کردند شما را به عنوان اولین گزینه به یاد بیاورند.

3- زیبایی را دست کم نگیرید

خلاقیت در تبلیغات، بازاریابی، طراحی بسته ها و تولید محصولات بسیار مهم است. می توانید هر چند وقت یک بار جای افراد را در تیم خود عوض کنید تا به راهکارهای جدیدتری برسید. علاوه بر این خود مشتریان نیز می توانند با ایده های ساده به شما برای ایجاد خلاقیت و خاص کردن کسب و کارتان کمک کنند.

4- همکاری با دیگر رقیبان

رقیبان خود را به چشم دشمنتان نبینید و اجازه دهید که آن ها هم به رشد شما کمک کنند. در بسیاری از موارد همکاری با رقیبان دیگر یا حتی ادغام کردن دو برند می تواند یک ریبرندینگ بسیار عالی باشد. با این کار نقاط ضعف یکدیگر را پوشش می دهید و نقاط قوت را قدرت می بخشید.

5- با احساسات مشتریان کار کنید

برای اینکه بتوانید خریداران را به مشتریان ثابت تبدیل کنید، باید آن ها را تحت تاثیر قرار دهید. با خلاقیت، استفاده از جلوه های بصری، تولید محصولات باکیفیت و تلاش برای ساختن یک چهره اجتماعی خوب تصویر خوبی از خود در ذهن مخاطب بسازید.

6- به بازارهای دیگر هم فکر کنید

اگر دوست دارید به برندی ماندگار تبدیل شوید، نباید خود را به یک منطقه، شهر و حتی کشور محدود کنید. کم کم بازار خود را توسعه بدهید و به فکر جذب مشتریان خارجی باشید. مطمئن باشید که مشتریان داخلی نیز برندهای بین المللی را بیشتر می پسندند و راحت تر به آن ها اطمینان می کنند.

معیارهای موفقیت در بازسازی برند کدامند ؟

توجه داشته باشید که ریبرندینگ یک شمشیر دو لبه است که باید در استفاده از آن دقت کنید. برای اینکه مطمئن شوید کاری که برای تغییر برندتان کرده اید مفید واقع شده است، معیارهایی وجود دارند که به شما کمک می کنند. در ادامه لیستی از این معیارها را برای شما آورده ایم.

 • آیا تغییرات ایجاد شده باعث بهبود شرایط فروش شده است ؟
 • آیا مشتریان شما برندتان را به دیگران معرفی می کنند ؟
 • آیا مشتریان با دیدن لوگو شما را به یاد می آورند ؟
 • آیا واقعا اکنون زمان تغییر در برند فرا رسیده است ؟
 • آیا دقیقا می دانید که هدفتان از Rebranding چیست و چه کاری قرار است انجام شود ؟
 • آیا برای تبلیغ تغییرات ایجاد شده استراتژی مشخصی دارید ؟
 • چه انتقادهایی به تغییرات ایجاد شده وارد شده است ؟

اگر بتوانید پاسخ دقیق و شفافی به سوالات بالا بدهید، می توانید مطمئن شوید که در مسیر درستی گام برداشته اید و در Rebranding به موفقیت می رسید. در غیر این صورت بهتر است قبل از شروع در مسیر خود تجدید نظر کنید و راهکارهای بهتری برای جذب مشتریان به وجود آورید.

سخن پایانی

بازسازی برند یک فعالیت کاملا تخصصی است و باید در خصوص استفاده از آن دقت کنید. مطالعه شرایط بازار و بازخوردهای مشتریان به شما می فهماند که نیاز به ایجاد تغییر در ساختار برند خود دارید یا خیر. توجه داشته باشید که بازسازی برند لزوما تغییرات اساسی در استراتژی ها و ساختار نیست؛ گاهی یک تغییر کوچک در رنگ و طرح لوگو یا روش تبلیغات می تواند شما را به برندی محبوب و منحصر به فرد تبدیل کند.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
3 رای, 4,67 از 5
Loading...
زهرا شیخانی

زهرا شیخانی هستم. علاقه مند به تولید محتوا و کسب دانش در حوزه های طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ و در این مسیر سعی میکنم آموخته ها و تجارب خودم رو با شما به اشتراک بزارم. به نظرم هر کسی تو زندگی یک رسالت شخصی داره، من رسالتم رو در یاد دادن آموخته هام میبینم.

دیدگاه شما عزیزان

 • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی