چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیریم؟ 6 راهکار ساده

چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیریم؟ 6 راهکار ساده

مقالات سئو و بهینه سازی

قرار گرفتن در صفحه اول گوگل به اندازه ای مهم است که رقابت زیادی را بین وب سایت های مختلف به وجود آورده است. دلایلی که باعث می شود شما نیز به این رقابت بپیوندید به دو دسته تقسیم می شوند. اول اینکه کاربران بسیاری به وب سایت شما سرازیر خواهند شد و تجارت شما رونق می گیرد تا جایی که تبدیل به یک برند می شوید. از سوی دیگر هر چقدر که جایگاه وب سایت شما در میان نتایج، بالاتر باشد به این معنی است که صفحه شما به عنوان صفحه اصلی یا اورجینال شناخته شده و دارای رتبه بهتری در میان رقیبان خود هستید.

با یک نگاه به زندگی بیشتر افراد می بینید که در بسیاری از موارد از گوگل کمک می گیرند. شاید یک توصیه پزشکی ساده به شما کمک کند تا حال بهتری داشته باشید و ممکن است برای انجام خریدهایتان یک سری به تخفیف های فروشگاه های معروف بیندازید. حالا اگر قرار باشد مردم شما را پیدا کنند تا به تخصص شما دسترسی یابند چه باید کنیم و چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیریم.

چطور در صفحه اول گوگل باشیم

برخی از عوامل مهمی که صفحات نتایج جستجو را سازماندهی می کنند در شش مرحله برای شما بیان می کنیم:

 • ثبت وب سایت در گوگل
 • گرفتن بک لینک
 • هدف قرار دادن کلمات کلیدی
 • انتخاب موثرترین تگ متا
 • بهینه سازی وب سایت برای موبایل
 • سئو محلی

ثبت وب سایت در گوگل

ربات های گوگل همیشه در حال خزیدن هستند تا به صفحات مختلف دسترسی پیدا کنند اما گاهی دسترسی کاربران به وب سایت شما به کندی انجام می گیرد اینجاست که شما نیاز دارید خود را به گوگل معرفی کنید و باید وب سایت خود را در کنسول جستجوی گوگل ثبت کنید. در واقع ابزار کنسول گوگل اطلاعات زیادی در مورد هر یک از صفحات به شما می دهد. صفحات ایندکس نشده، خطاهای احتمالی و نشانه گذاری که بسیار برای شما مفید خواهد بود.

ایندکس توسط ربات گوگل انجام می شود. این ربات به وب سایت شما می رود تک تک صفحات و محتوای شما را بررسی کرده و در قالب گزارش به گوگل ارائه می کند. شما با ثبت وب سایت خود در کنسول گوگل یکی از معمول ترین راه های سریع ایندکس شدن صفحات را انجام می دهید. اکنون شما می توانید با در دست داشتن یک ایمیل ساده برای ثبت وب سایت خود در گوگل اقدام کنید.


گرفتن بک لینک

راه دیگر برای هدایت ربات های گوگل به سمت وب سایت شما بک لینک هایی است که از یک حلقه حرفه ای از طرف وب سایت های دوستان و همکاران خود می گیرید. هر چند ممکن است وب سایتی را برای بک لینک پیدا نکنید که البته جای نگرانی نیست و می توانید با قرار دادن لینک در پروفایل شبکه های اجتماعی خود بازدید وب سایتتان را افزایش دهید. فرصت های دیگری هم برای دریافت بک لینک وجود دارد مثل مراکز دریافت لینک یا تالارهای گفتگو که امکان گفتگوهای بیشتر را فراهم می آورند.

اگر شما بتوانید از وب سایت های قدرتمند، بک لینک دریافت کنید خود را مورد توجه افراد زیادی قرار داده اید و کاربران بسیاری را جذب وب سایت خود خواهید کرد. این لینک ها ارزش بسیار زیادی برای وب سایت شما خواهند داشت و می توانند جایگاه وب سایت شما را در صفحات نتایج گوگل بالا ببرند. به هر حال باید مواظب لینک سازی خود باشید چرا که ممکن است امنیت وب سایت شما را به خطر بیندازد.


هدف قرار دادن کلمات کلیدی

گفتیم ربات های خزنده گوگل صفحات ما را هنگام ایندکس مرور می کنند. در گذشته این ربات ها به اندازه امروز هوشمند نبودند و وب سایت ها به راحتی و با قرار دادن چند کلمه کلیدی در ابتدا و انتهای محتوا رتبه بالایی را دریافت می کردند و به جایگاه اول در صفحات نتایج می رسیدند ولی امروزه وضعیت کاملا فرق می کند و شما با وجود الگوریتم های جدید گوگل باید نکات بسیاری را در قرار دادن کلمه کلیدی عنوان، متن، متا تگ و غیره رعایت کنید.

کلمات کلیدی خوب به طور معمول عبارت های سه تا شش کلمه ای هستند که براساس کاربرد و هدف جستجو تعیین می شوند. کاربران واژه های ساده تری را بکار می برند بخصوص واژه هایی که در طول روز بیشتر با آنها مواجه می شوند. به یاد داشته باشید که می توانید با این کلید واژه ها (که به کلمه هدف معروف هستند) حداقل میزان محبوبیت را برای صفحات خود به دست آورید. البته این میزان را با کلمه Authority نشان می دهند که اگر میزان آن کاهش پیدا کند ممکن است صفحات شما ایندکس نشود. با یک سرچ ساده میزان جستجو یا محبوبیت کلمه کلیدی خود را پیدا کنید. به عنوان مثال کلید واژه مد لباس 2020 صفحات زیادی را به خود اختصاص داده است.


انتخاب موثرترین تگ متا

تگ های متا (Meta tags) کدهایی هستند که کمک می کنند تا موتورهای جستجو بهتر صفحات را درک کنند. اگر شما در این تگ ها از کلمات واضح و مختصراستفاده کنید ربات های گوگل را متقاعد می کنید که محتوای شما متناسب با کلمات کلیدی کاربران است. تگ های متا در head قرار می گیرند، در محتوا نمایش داده نمی شوند و کاربران نمی توانند به آنها دسترسی داشته باشند. در حقیقت تگ های متا باید متناسب با موضوعات صفحات شما باشد در غیر این صورت باعث کاهش رتبه بندی صفحه شما می شود.

تگ ها انواع مختلفی دارند. تگ توضیحات همان توضیحات کوتاهی است که اطلاعات محتوای شما را نمایش می دهد و می تواند همراه با کلمات کلیدی صفحات شما تاثیر زیادی بر نتایج کاربران بگذارد. این تگ بهتر است که شامل حداکثر 320 کاراکتر باشد در غیر این صورت اضافه متن شما توسط گوگل بریده می شود.


بهینه سازی وب سایت برای موبایل

امروزه کاربران تلفن همراه حدود نیمی از کل ترافیک جهانی اینترنت را در اختیار دارند. الگوریتم های گوگل نیز برای راضی نگه داشتن کاربران به دنبال صفحاتی می گردند که برای موبایل سازگاری خوبی دارند و در رتبه بندی صفحات امتیاز بهتری به آنها می دهند پس کاملا منطقی است که صفحات خود را برای موبایل بهینه سازی کنیم.

مطمئن شوید که قالب بندی و سرعت بارگذاری وب سایت شما برای صفحات نمایشگر کوچکتر مناسب است. اگر ویدئویی دارید که امکان دسترسی بر روی همه موبایل ها را ندارد آن را حذف کنید و باکس های اضافی برای دانلود را بردارید. از همه مهم تر شما باید بررسی کنید که کاربران موبایل بیشتر به سمت چه موضوعاتی می روند. خواسته های کاربران را اولویت خود قرار دهید تا به مشتریان دائمی شما تبدیل شوند.


سئو محلی

سئو محلی در واقع یک سرویس محسوب می شود که کمک می کند تا مکان تجارت شما در منطقه کاربران در نتایج جستجو به نمایش دربیاید. زمانی که شما نقطه جغرافیایی خود را در گوگل ثبت می کنید (ساختار کلی وب سایت شما باید مورد تایید گوگل باشد) مشخصات محلی کسب و کار شما به مخاطبان کمک می کند تا آنها شما را راحت تر پیدا کنند. برای استفاده از این سرویس مشخصات شغل خود را با تمام اطلاعات آن از جمله نام، آدرس، شماره تلفن، وب سایت، ساعات کار، مکان و موارد دیگر را در Google My Business  ثبت کنید.

برخلاف تصور برخی از افراد باید پس از اینکه کسب و کار خود را در این پلتفرم گوگل ثبت کردید نکات سئو محلی بیشتری را به کار ببرید. شما می توانید با ثبت وب سایت خود در دایرکتوری های محلی با توجه به سلیقه و علایق کاربران، برند خود را مطرح کنید. البته وب سایت هایی وجود دارند که به صورت خودکار دایرکتوری های متفاوتی را برای شما ثبت می کنند و می توانند در صرفه جویی زمان به شما کمک کنند. حال اگر شما همیشه بروزترین مطالب و موضوعاتی که ذهن مخاطبان را درگیر می کند شناسایی کنید کاربرانی را جذب می کنید که از طریق همین دایرکتوری ها به مشتری دائمی شما تبدیل خواهند شد.


سخن آخر

شرکت های بسیار بزرگ سالیان درازی را برای کسب رتبه صفحات خود گذاشته اند. با اینکه هیچ وقت نمی توانیم آینده را هر چند نزدیک پیش بینی کنیم ولی داشتن یک رتبه خوب نمی تواند غیرممکن باشد. اگر شما اوضاع کارتان را به دست بگیرید و با یک استراتژی مناسب پیش بروید محتوای شما می تواند با کلمات کلیدی طولانی رتبه بهتری را به دست آورد و به شما ثابت کند که رسیدن به هدف بزرگتر ارزش زمان و سرمایه گذاری بیشتر را دارد.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
8 رای, 3,88 از 5
Loading...
شهرزاد پولادی

شهرزاد پولادی هستم رشته تحصیلیم مهندسی برق هست.فعالیتم را تازه در زمینه تولید محتوا در تیم بزرگ آی وحید شروع کردم و سعی می کنم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم را در این حرفه افزایش دهم . از یادگیری و به اشتراک گذاشتن لذت می برم.

دیدگاه شما عزیزان

 • علی
  7 اردیبهشت 1399

  خسته نباشین از مقاله هاتون خوشم میاد .خوب می نویسید.

  • شهرزاد پولادی
   8 اردیبهشت 1399

   سلام ممنون
   امیدوارم از بقیه مطالب هم لذت ببرید.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

021 2842 4421