معرفی Core web vitals در سرچ کنسول
 • 21 مرداد 1399
 • 7 دیدگاه
 • شهرزاد پولادی

معرفی Core web vitals در سرچ کنسول

مقالات سئو و بهینه سازی

گوگل اخیرا 3 معیار برای بهبود تجربه کاربران از وب سایت ها را معرفی کرد . همانند گذشته گوگل سعی دارد بهترین مطالب با بهترین کیفیت رابط کاربری را به کاربران ارائه کند پس بخش Core Web Vitals را در گزارش خطا های سرچ کنسول و همچنین پیج اسپید اضافه کرد.

شما می توانید Core Web Vitals را به عنوان مجموعه ای از معیارهای عملکرد و تجربه کاربری در بخش سرچ کنسول و همچنین پیج اسپید گوگل مشاهده کنید.

Core Web Vitals احتمالا تا سال آینده به یک عامل رتبه بندی سئو تبدیل می شوند و اهمیت چند برابری پیدا می کند.

Core Web Vitals شامل 3 معیار LCP ، FCP و CLS می باشد که در ادامه راجب این 3 معیار صحبت خواهیم کرد. این معیار ها قطعا بر رتبه بندی سایت در نتایج جست وجو موثر است پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

مسیر ما در این مقاله عبارت است از:

Core web vitals

Core Web Vitals چیست

Core Web Vitals نتیجه بررسی چند ساله گوگل از رفتار کاربران در مواجه با یک صفحه از سایت می باشد. پس از این بررسی ها گوگل 3 معیار LCP  (سنجش سرعت بارگذاری صفحات سایت) ، FID  ( سنجش سرعت بارگذاری اولین محتوا در یک صفحه از سایت) و در آخر CLS (تعامل و ثبات بصری در طراحی ) را معرفی کرد. حال باید ببینیم صفحات سایت چقدر می توانند ارتباط بین بازدیدگنندگان با محتوای اصلی برقرار کنند. ( حتی اگه تمام صفحه به طور کامل بارگذاری نشده باشد )

 • آیا صفحات سایت به سادگی لود می شود؟
 • آیا بعد از بارگذاری صفحه، محتوا پرش می کند و با لود منابع جدید قالب تغییر می کند؟
 • کاربران می توانند با سایت تعامل داشته باشند؟

 گوگل بر اساس رفتار کاربران برای هر کدام از این معیار ها یک نمره یا زمان در نظرگرفته است که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

Core web vitals

 (Largest Contentful Paint (LCP

Core web vitals


LCP برای ارائه یک تجربه کاربری خوب به کاربران پس از بازدید یک صفحه از سایت می باشد این معیارعملکرد بارگذاری صفحات را اندازه گیری میکند گوگل معتقد است باید صفحه  2.5ثانیه طول بکشد تا بارگذاری شود. همچنین برای اندازه گیری زمان پیشنهادی به مدیر سایت برای سرعت لود صفحات عناصر اصلی محتوا مثل متن ، تصویر و ویدئو را در نظر میگیرد.

برای بهبود سرعت لود صفحات میتوانید مقاله آموزش کار با Page Speed Insights را مطالعه کنید.

(First Input Delay (FID

Core web vitals

FID مربوط به سرعت بارگذاری اولین محتوا در صفحه می باشد پس هنگامی که کاربر یک صفحه از سایت را بازمیکند محاسبه زمان شروع میشود و تا زمانی که اولین محتوا در صفحه بار گذاری میشود ، این محاسبه ادامه دارد.گوگل اعلام کرده زمان ایده آل برای FID کمتر 100میلی ثانیه می باشد.

(Cumulative Layout Shift (CLS

Core web vitals

CLS ثبات بصری یک صفحه را ارزیابی می کند. به زبان ساده تر هنگامی که یک صفحه از سایت را باز میکنید و فکر میکنید صفحه کاملا لود شده است وشروع میکنید به خواندن محتوای مورد نظرتان ناگهان یک عکس لود میشود و محتوا از جلوی چشم شما ناپدید میشود یا درمثال دیگر هنگامی که پاپ آپ برای یک صفحه از سایت در نظر گرفته اید در مدت زمانی که پاپ آپ لود می شود ممکن است شما بر روی قسمتی کلیک کنید که اصلا نمی خواهید با آن صفحه منتقل شوید و تجربه ناراحت کننده ای از یک سایت داشته باشید. این موارد از نظر تجربه کاربری اصلا خوب نیست.

Core web vitals

گوگل برای هر کدام از این سه معیار یک نمره یا زمان در نظر گرفته است و در ابزارهای که برای سنجش سایت از آن ها استفاده می کنیم به ما نمایش می دهد. در قسمت های بعدی مقاله به بررسی این معیارها در ابزارهای مختلفی می پردازیم.

چرا باید وبمستران به Core Web Vitals اهمیت دهند

دو دلیل بزرگ وجود دارد که باید به این سه معیار گوگل توجه کنید. اول تجربه کاربری و دوم بهینه سازی موتورهای جستجو (seo)  می باشد که به کمک Core Web Vitals است. ( تاثیر زیادی در رتبه بندی سایت دارند )

به عبارت ساده بهینه سازی Core Web Vitals باعث می شود که بازدیدکنندگان حس بهتری به سایت شما داشته باشند و تجربه متفاوتی را کسب کنند. ( مثلا به طور تصادفی بر روی دکمه ای به اشتباه کلیک کنند چون طرح شما تغییر کرده است )

برای بهینه سازی Core Web Vitals باید تغییر اساسی در سایت ایجاد کنید چون می تواند به عنوان یک عامل رتبه بندی استراتژی های سایت را تغییر دهد و مسیر یک کسب و کار را هموار کند.

از طرفی به احتمال زیاد گوگل بهینه سازی Core Web Vitals را به عنوان معیار در سئو 2021 استفاده می کند. در نتیجه هر وب سایتی باید از معیار های Core Web Vitals پیروی کند.

چگونه می توانیم عملکرد های Core Web Vitals را برای سایت خود تجزیه و تحلیل کنیم

با استفاده از هر کدام از این 6 ابزار میتوانید Core Web Vitals سایتتان را پیدا کنید.

 • PageSpeed Insights
 • Chrome UX Report
 • Search Console
 • Chrome DevTools
 • Lighthous
 • Web Vitals Chrome Extension

ابزارهای این لیست از دو روش داده های میدانی و شبیه سازی رفتار کاربران برای تحلیل رفتار کاربران استفاده می کنند و سپس گزارش می دهند. برای نزدیک بودن داده های حقیقی نیاز است که از داده های میدانی استفاه کنیم.

بنابراین در این مقاله سعی کردیم به کمک دو ابزار پیج اسپید گوگل، کنسول گوگل داده های میدانی کاربران را تحلیل کنیم و گزارش های Core Web Vitals خود را دریافت کنیم.

پیج اسپید گوگل

ابتدا وارد پیج اسپید گوگل می شویم  سپس با وارد کردن آدرس سایت معیار های LCP و CLS بررسی کنیم. اگر در گزارش ها دقت کنید متوجه می شویم که گوگل معیار های Core Web Vitals را با پرچم آبی علامت گذاری می کند وآن ها را مشخص می کند.

در صورتی که سایت شما به اندازه کافی داده از کاربران ( برای دیدن FID ) جمع آوری کرده باشد، می توانید اولین تاخیر ورودی خود را مشاهده کنید.

ولی اگر ترافیک سایت به اندازه کافی وجود نداشته باشد فقط بقیه معیار های در فیلد داده ها به نمایش در می آید.

گوگل خلاصه ای از داده های شما از اینکه از معیار Core Web Vitals پیروی کرده است یا نه را نیز ارائه می کند.

کنسول جستجوی گوگل

کنسول جستجوی گوگل گزارش های Core Web Vitals را به امکانات سرویس خود اضافه کرده است. برای مشاهده گزارش های Core Web Vitals کنسول فقط باید به قسمت Enhancement در نوار کناری آن وارد شوید.

Core web vitals

اگر هنوز آشنایی کامل با کنسول جستجوی گوگل ندارید پیشنهاد می کنیم آموزش کنسول گوگل را نیز مطالعه کنید.

کنسول گوگل آخرین آپدیت و منبع Core Web Vitals را در بالای صفحه مشخص کرده و اولین گزارش را با نمایش موبایل اختصاص داده است. ( این نشان از اهمیت تجربه کاربری در  Core Web Vitals دارد )

این گزارشات می توانند برای وب سایت مفید باشد. همچنین با کلیک روی گزارش های موبایل یا دسک تاپ می توانید اطلاعات بیشتر و همچنین لیستی از url های خاص را مشاهده کنید.

چگونه می توانیم عملکرد Core Web Vitals سایت را بهتر کنیم

اگر بخواهید Core Web Vitals خود را بهبود دهید در حقیقت باید تمرکز خود را بر بهبود عملکرد سایت افزایش دهید. با این حال مهم است که درک کنید گوگل هنگام اتصال سایت به یک ابزار سنجش سرعت از برخی از کدام متریک های ( fully loaded ) استفاده می کند.

با وجود اینکه گوگل به سرعت بارگذاری صفحات اهمیت می دهد اما از وب سایت ها می خواهد تا تمرکز بهتری بر تجربه کاربران داشته باشند و با در نظر گرفتن بهینه سازی زمان بارگذاری صفحه ( توجه به عناصر سایت قبل از لود کامل ) تاثیر بالایی بر رتبه بندی سایت خود بگذارید.

حال برای بررسی تجربه کاربردی به سوالات زیر پاسخ دهید.

 • آیا محتوای اصلی برای لود هرچه سریع تر بهینه شده است؟
 • کدهای جاوا اسکریپت و css به ترتیب بارگذاری می شوند؟
 • آیا اسکریپت هایی برای render-blocking دارید؟

متاسفانه بسیاری از این موارد فنی هستند و البته برای رفع آن ها نیاز به افزونه هایی دارید که بتواند به شما در بعضی قسمت ها کمک کند.

به دلیل اینکه بسیاری از این موارد به بهینه سازی سایت و سرعت بخشیدن به آن بر می گردد. پیشنهاد می کنیم به راهنمای بهینه سازی کامل را برای سرعت بخشیدن به وردپرس را مطالعه کنید.

بهینه سازی lCP

یکی از بهترین راه ها برای بهینه سازی  LCP استفاده از حافظه کش صفحات برای ارائه صفحات Html استاتیک به جای ساخت دینامیک صفحه است.

راه دوم تعویض هاست سایت است. پس بهتر است که نگاهی نیز به بهترین هاست وردپرسی در ایران داشته باشید. در نهایت می توانید راهکار های پایین را برای بهبود زمان LCP در نظر بگیرید:

 • از یک شبکه تحویل محتوا ( CND ) استفاده کنید.
 • به کمک render-blocking کدهای جاوا اسکریپت و CSS خود را بهبود دهید.
 • کدهای CSS درون خطی را اولویت بندی کنید و موارد غیرضروری را به تعویق بیندازید.
 • تصاویر را بهینه سازی و فشرده سازی کنید.
 • از Gzip یا Brotli برای فشرده سازی سطح سرور کمک بگیرید.

بهینه سازی FID

همان طور که گفتیم FID مدت زمانی که سایت اولین تعامل با کاربر راایجاد می کند اندازه گیری می کند. این فاکتور مربوط به برنامه نویسی سایت شما دارد پس اگر نمره ضعیفی در این قسمت دریافت کنید باید به دنبال بهینه سازی کدهای جاوا اسکرپیت خود بروید و همه ی عناصر بکار برده را در طراحی خود بررسی کنید.

بهینه سازی CLS

برای بهینه سازی CLS باید رابط کاربری را در طراحی خود درنظر بگیرید. تغییر چیدمان به گونه ای باید انجام شود که مزاحم کاربران نباشد و زمانی که همه عناصر در صفحه نمایش داده می شود، کاربر مجبور نباشد خواندن محتوا را از اول شروع کند.

برای تبلیغات و موارد مشابه می توانید ابعادی را در صفحه تعیین کنید تا بعد از لود کامل دچار پرش نشوند یا فونت های مهم سایت را از قبل بارگیری کنید تا غیرقابل مشاهده یا نامرئی نشوند.

Core Web Vitals چیست

Core Web Vitals یکی از معیارهای جدید گوکل در رتبه بندی برای بهینه سازی سرعت و بهبود رابط کاربری کاربران در مواجه با یک صفحه از سایت میباشد.

معیارهای Core Web Vitals چیست

بارگیری یا Loading
تعامل یا Interactivity
ثبات بصری یا Visual Stability

چرا باید وبمستران به Core Web Vitals اهمیت دهند

دو دلیل بزرگ وجود دارد که باید به این سه معیار گوگل توجه کنید. اول تجربه کاربری و دوم بهینه سازی موتورهای جستجو (seo)  می باشد.

پایان

Core Web Vitals بخشی از بهینه سازی جدید مطرح شده از طرف گوگل است. اگر بتوانید این سه عمل را برای وب سایت خود انجام دهید. به احتمال بسیار کمتری دچار کاهش رتبه در آینده می شوید و در نهایت کاربران تجربه فوق العاده ای را در وب سایت شما تجربه می کنند و همچنان از حضور خودشان در کنار برند شما لذت می برند.

امیدواریم که شما نیز Core Web Vitals گوگل را در کنسول گوگل و پیج اسپید دنبال کنید. در صورت بروز مشکل در رتبه بندی های خود و البته نظرات و پیشنهادات دیگر می توانید آن را برای ما درج کنید.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
5 رای, 4,20 از 5
Loading...
شهرزاد پولادی

شهرزاد پولادی هستم رشته تحصیلیم مهندسی برق هست.فعالیتم را تازه در زمینه تولید محتوا در تیم بزرگ آی وحید شروع کردم و سعی می کنم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم را در این حرفه افزایش دهم . از یادگیری و به اشتراک گذاشتن لذت می برم.

دیدگاه شما عزیزان

 • حمیدرضا
  21 خرداد 1401

  سلام بسیار عالی بود ممنون

 • مهراد میلانی
  8 فروردین 1400

  سلام
  من حدود یک سال هست که سایتم داخل سرچ کنسول ثبت شده اما قسمت Core Web Vitals کار نمیکنه و هیچ نموداری برام نمایش داده نشده باید چی کاری انجام بدم؟
  با تشکر از شما.

  • ترانه هاشمیان
   22 فروردین 1400

   سلام وقت بخیر. کدی که در داخل هدر سایت قرار دادین رو بررسی کنید.

 • گلچهره
  7 دی 1399

  من یک سایت دارم که از طریق گوگل کنسول همیشه پیگیری مواردشو انجام میدم .بخش core-web-vitals برای موبایل لینکهایی با سرعت ضعیف, خوب و نیاز به بهبود رو نمایش میده اما در بخش دسکتاپ هیچ گزارشی نمیده , دو روز فقط لینکهایی که از نظر سرعت ضعیف بودنو نمایش میداد اما همانها رو هم که از صفحه PageSpeed Insights چک میکردم نمره سرعتش بین 85 تا 100 بود و بعد از آن هم دیگه هیچ گزارشی نمایش داده نمیشه دلیل این موضوع چیه ؟

  • محسن رضایی
   11 دی 1399

   سلام دوست عزیز
   site map و robot.txt سایتتون چک کنید.
   همیشه شاد و موفق باشید 🌹🙏

 • Hamid Arab
  18 شهریور 1399

  با تشکر پست مفید و پر محتوا
  آرزوی موفقیت برای تیم قوی آی وحید

  • محسن رضایی
   19 شهریور 1399

   سلام و عرض ادب
   سپاس بابت اشتراک نظرتان
   امیدواریم همیشه شاد و موفق باشید 🌹🙏
   با تشکر

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی