5 نکته طلایی تقویت اعتبار دامنه در سال 2021

5 نکته طلایی تقویت اعتبار دامنه در سال 2021

وبلاگ

احتمالاً قبلاً در مورد اعتبار دامنه شنیده‌اید و می دانید که موضوع مهمی در دنیای موتورهای جستجو است. اما شاید کامل در جریان چیستی و چگونگی عملکرد آن نباشید. گوگل برای رتبه بندی سایت های مختلف، فاکتورهای متنوعی را در نظر می‌گیرد، این فاکتورها بعضا بیشتر از ۲۰۰ مورد هستند و بررسی و رعایت تمامی آنها کار ساده ای نیست! یکی از روش های بررسی و ارزیابی این فاکتورها که در مجموع سئو سایت شما را تشکیل می‌دهند، بررسی دامین آتوریتی سایت است. در این مقاله از سری مطالب آموزشی آی وحید قصد داریم به طور کامل و واضح توضیح دهیم که Domain Authority چیست، چگونه کار می کند و چگونه به واسطه ی آن میتوانیم نمره DA وب سایت خود را افزایش دهیم. و در ادامه لیست 5 نکته برتر که به کمک آن ها میتوانید امتیاز DA خود را در سال 2021 بالا ببرید شرح می‌دهیم.

فهرست مطالب:

اعتبار دامنه چیست؟
اهمیت Domain Authority
اعتبار دامنه در برابر اعتبار صفحه
چگونه امتیاز Domain Authority سایت را بررسی کنیم؟
MOZ چگونه اعتبار دامنه را تعیین می‌کند؟
چگونه Domain Authority سایت خود را افزایش دهیم؟

اعتبار دامنه چیست ؟

محدوده امتیازات دامنه بین 1 تا 100 است. هرچه نمره DA شما بیشتر باشد، احتمال افزایش عملکرد در ترافیک وب و رتبه بندی SERP بیشتر است و جایگاه بالاتری در لیست نتایج برای شما به دنبال دارد. بزرگترین و معتبرترین سایت‌ها معمولاً امتیاز Domain Authority بیش تر از 90 دارند، سایر سایت ها و مجله های اینترنتی معتبر معمولاً بین 70 و 80 امتیاز می گیرند. به عنوان مثال:
• بی بی سی دارای دامین آتوریتی 94 است.
• گاردین دارای دامین آتوریتی 83 است.

البته در نظر داشته باشید که اکثر سایت ها با سایت های خبری معتبر مانند بی بی سی و گاردین قابل مقایسه و در رقابت نیستند. به عنوان مثال اگر در نظر بگیریم DA(اعتبار دامنه) وب سایت شما 52 است، امتیاز نسبتا خوبی محسوب می‌شود، اما از BBC News که در رده 90 رتبه بندی می شود خیلی پایین تراست. اما نگران نباشید! تا زمانی که یک سایت خبری کوچک راه اندازی نکنید در رقابت با BBC نیستید! بنابراین، مقایسه سایت شما با این نوع وب سایت ها بی معنی است.
اما سعی کنید روی امتیازات رقبای مستقیم خود تمرکز کنید. اگر متوجه شدید که رقبا بین 30 و 40 امتیاز Domain Authority کسب دارند، به این معنی است که DA 52 برای شما امتیاز بالایی است! بنابراین برای اینکه متوجه شوید نمره دامین آتوریتی خوبی دارید یا نه، باید آن را با رقبای خود مقایسه کنید. اگر بالاتر باشد، که عالی! اما اگر پایین تر باشد، برای بهبود آن لازم است یک سری اقدامات انجام دهید.

اعتبار دامین چیست

اهمیت Domain Authority ؟

گوگل دامین آتوریتی را جزو عوامل اصلی در رتبه بندی سایت ها محسوب نمی‌کند. اما این امتیاز معیاری است که متخصصان سئو و مدیران وب سایت باید به عنوان یک عدد نسبی برای مقایسه با رقبا و نسخه های قبلی دامنه از آن استفاده کنند. Google برای رتبه بندی وب سایت ها از فاکتورهای زیادی استفاده می کند و شما نمی‌توانید یک سایت را فقط با DA یا هر معیار واحد دیگر ارزیابی کنید.

اعتبار دامنه در برابر اعتبار صفحه

Page Authority (PA) (اعتبار صفحه) مشابه Domain Authority است، اما به جای رتبه بندی کل دامنه، فقط اعتبار یک صفحه را مشخص می‌کند. توجه داشته باشید که با بهبود بخشیدن به یکی از صفحات سایت خود، اعتبار کل دامنه نیز به طور معمول افزایش پیدا میکند.

چگونه امتیاز Domain Authority سایت را بررسی کنیم؟

درک مفهوم دامنه و اعتبار آن در ابتدا گیج کننده به نظر می رسد، اما خوشبختانه بررسی Domain Authority کار خیلی ساده ای است. بسیاری از پلتفرم های SEO مانند Moz و SemRush وجود دارند که به شما امکان می دهد این فاکتور را برای سایت خود بررسی کنید. به این صورت که به سادگی URL خود را در نوار جستجوی این پلتفرم ها جایگذاری می کنید و در صفحه نتایج، امتیاز دامنه به شما نمایش داده میشود. اما اگر برای بهبود امتیاز خود ترجیح می دهید از یک متخصص کمک بگیرید، با آژانس دیجیتال مارکتینگ آی وحید تماس بگیرید و از متخصصان ما برای بررسی این مورد مشاوره رایگان دریافت کنید.

MOZ چگونه اعتبار دامنه را تعیین می‌کند؟

همانطور که گفتیم MOZ یکی از ابزارهایی است که برای بررسی میزان پیشرفت سئو سایت و بهبود دامین آتوریتی به کار می‌رود. قبل از معرفی روش های افزایش DA، ابتدا باید معیارهای اندازه گیری آن را بدانید. این پلتفرم برای بررسی سئو فاکتورهای مثل سئو آن پیج، سئو تکنیکال، بک لینک ها، ترافیک سایت و … را در نظر می‌گیرد. به صورت کلی مواردی که در تعیین میزان قدرت دامنه سایت موثرند 3 دسته هستند:

تعداد سایت هایی که به سایت شما لینک داده اند:
البته لزوما بالا بودن تعداد لینک های خارجی اعتبار دامنه بالاتر را به دنبال ندارد! گوگل به بک لینک هایی رتبه می‌دهد که از سمت سایت هایی با امتیاز بالا باشند! همچنین ابزارهایی مثل Ahrefs فقط لینک با تگ “followed” را برای تعیین اعتبار به حساب می‌آورد. پس لینک های UGC ، nofollow و … بر قدرت دامنه سایت تاثیر مثبتی ندارند. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که آنچه در تعیین DA موثر است نه تعداد بک لینک ها بلکه تعداد سایت ها هستند! در واقع اگر از یک سایت قوی ۱۰۰ بک لینک داشته باشید، تفاوتی در ارزش آن ندارد و فقط یک بار در محاسبات شمارش می‌شود.

هر چه عمر دامنه بیشتر باشد دامین آتوریتی بیشتر است!
عمر دامنه شما از زمانی محاسبه می‌شود که فعالیت خود را در سایت آغاز کرده اید. توجه داشته باشید که خرید دامنه بدون راه اندازی سایت جزو سن آن محسوب نمی‌شود.

برند منشن شما در فضای مجازی
تاثیر برند منشن در DA سایت به اندازه رپورتاژ در سایت های بزرگ است. در واقع وقتی در فضای مجازی مردم از برند شما صحبت می‌کنند، برای گوگل سیگنال هایی ارسال میشود که در رتبه بندی سایت تاثیر خوبی دارند

راه های افزاریش اعتبار دامین چیست

چگونه Domain Authority سایت خود را افزایش دهیم؟

تا اینجا سعی کردیم موارد مورد نیاز در ارتباط با اعتبار دامنه را توضیح دهیم، اما هنوز یک بخش مهم وجود دارد: اینکه چگونه می توانیم دامین آتوریتی خود را افزایش دهیم؟! کوتاه اما مفید ترین مسیر برای افزایش دامین آتوریتی ساخت لینک followed از سایت هایی با DA بالا است! که البته مسیر ساده ای هم نیست. همچنین باید توجه داشته باشید که لینک سازی از صفحات رندوم، به افزایش DA کمک زیادی نمیکند! پس لینک سازی را با سایت هایی انجام دهید که به افزایش ترافیک و فروش شما کمک می‌کنند. در ادامه 5 مرحله برای رسیدن به امتیاز دامنه عالی را شرح داده ایم:

1. لینک های سایت خود را بررسی کنید

در مرحله اول شما باید بررسی کلی از لینک های سایت فعلی خود داشته باشید. به چه صورت؟ بررسی بک لینک ها فرآیند ارزیابی تمام لینک هایی است که به سایت شما اشاره دارند. شما باید لینک ها را پیدا کنید، لینک های خوب و بد را از هم متمایز کنید و برای حذف لینک های بد و شناسایی لینک خوب، استراتژی تدوین کنید. در اینجا لیستی از مواردی که باید در طول روند بررسی لینک ها به آن توجه داشته باشید را آورده ایم:
اعتبار دامنه فعلی شما
این مورد به شما معیاری برای ادامه روند کار می دهد. دامنه شما برای لینک سازی چقدر جذاب است؟ DA سایت شما در مقایسه با رقبا در چه وضعیتی قرار دارد؟ بالاتر است یا پایین تر؟
حذف لینک های بد و مخرب
حذف لینک ها از وب سایت های ناشناخته و ناخواسته برای جلوگیری از جریمه شدن توسط Google اهمیت زیادی در امتیاز شما دارد. از ابزارهایی مانند SemRush یا Moz برای شناسایی هرگونه لینک بد استفاده کنید، یا از آژانس دیجیتال مارکتینگ خود بخواهید این لینک ها را شناسایی و آنها را حذف کند.

2 . محتوایی را منتشر کنید که پتانسیل لینک گرفتن داشته باشد!

محتوای هدفمند و کاربردی از اصلی ترین مواردی است که منجر به افزایش DA سایت و در نهایت بهبود برندینگ شما می‎‌شود. هوشمندانه ترین کار این است که مشکلات و نیاز کاربران ایرانی را شناسایی و با تولید محتوای جذاب نیاز آن ها را برطرف کنید و حرفی برای گفتن در بازار داغ محتوای امروز داشته باشید. ایجاد محتوایی که برای کاربران صنعت شما مفید باشد، اولین قدم برای ایجاد لینک های بهتر است. هنگام نوشتن محتوای جدید، باید بهترین هدف را برای آن مشخص کنید و محتوای کاربر‌پسند ایجاد کنید. در غیر این صورت اگر محتوای شما برای کاربر جذاب نباشد، کاربر فقط به سایت های بهتر و رقبای شما لینک می دهند. معمولا محتوایی که کاربران به آن ها لینک می‌دهند محتوای خاص و با کیفیت مانند:

  • گزارش، مطالعات جدید
  • آخرین اخبار ( اگر منبع اخبار فوری هستید )
  • نظرات جالب
  • راهنمایی های مفید
  • محتوای با کیفیت
  • آمار و اطلاعات

سناریوی ایده آل این است که کاربران محتوای شما را به صورت ارگانیک پیدا کنند و در محتوای خود به آن لینک دهند، که متأسفانه اغلب این اتفاق نمی افتد، و ما را به نکته بعدی می رساند (نحوه دسترسی به سایت های دیگر و گرفتن لینک های جدید).

3. سعی کنید بک لینک های با کیفیت بگیرید

پس از ایجاد محتوای قابل لینک و با کیفیت، وقت آن است که با افراد فعال دیگر در زمینه فعالیت خود ارتباط برقرار کنید. می توانید با جستجوی دستی یا درخواست از متخصص بازاریابی دیجیتال مورد نظر برای تهیه یک لیستی و ایجاد نمایندگی از طرف خود، وب سایت هایی را پیدا کنید، با آن ها ارتباط برقرار کنید و سعی کنید آن ها را متقاعد و تأکید کنید که محتوای شما برای کاربران وب سایت آنها مفید است.

4. لینک سازی داخلی خود را بهبود ببخشید

پیوندهای داخلی برای موفقیت در سئو سایت بسیار مهم هستند، اما اعتبار کمی دریافت می کنند. بسیاری از وب سایت ها آنقدر روی بدست آوردن بک لینک خارجی متمرکز شده اند که اغلب از اهمیت پیوند داخلی غافل شده اند. لینک های داخلی یک صفحه از یک وب سایت را به صفحه دیگری از همان سایت متصل می کنند. آنها به هدایت کاربران به سمت آنچه که در تلاش برای یافتن آن هستند کمک می کند و در نهایت باعث بهبود تجربه کاربری آنها می شود. لینک داخلی همچنین سلسله مراتب یک وب سایت را مشخص می کند، علاوه بر این، لینک داخلی این امکان را برای Google فراهم می کند تا کل سایت را فهرست بندی کند. پس می‌بینیم که پیوندهای داخلی چقدر ارزش افزوده دارند و ارزشمند هستند!
سوالی که به وجود می‌آید این است که چگونه می توان استراتژی لینک سازی داخلی سایت را بهبود ببخشید؟ در ادامه 3 روش برای موفقیت انجام این کار ذکر کرده ایم:

محتوای زیاد ایجاد کنید

برای ایجاد لینک سازی داخلی بیشتر و در نتیجه افزایش اعتبار دامنه، باید صفحات داخلی بیشتری ایجاد کنید تا به آنها پیوند دهید. وقتی محتوای زیادی ایجاد می کنید، محتوای قابل پیوند بیشتری دارید. پیوندهای بیشتر در مکان های بیشتر استراتژی پیوند داخلی شما را بهبود می بخشد.

لینک سازی عمیق

هرچه عمیق تر، بهتر ….
دو نوع لینک وجود دارد که باید از استفاده زیاد آنها در محتوای خود خودداری کنید. لینک های صفحه اصلی و صفحه تماس با ما…سعی کنید از پیوندهای زیاد به صفحات سطح بالا در سایت خود خودداری کنید. خیالتان راحت! منوی پیمایش شما قبلاً این مورد را پوشش داده است….
اگر قصد دارید یک پست وبلاگ جدید منتشر کنید، چرا به یک پست وبلاگ قدیمی تر که با موضوع جدید مرتبط است لینک نمی‌دهید؟ برای بهبود لینک سازی داخلی، به سایر پست های متناسب با متن محتوای جدید خود لینک بدهید.

از پیوندهای مربوطه استفاده کنید

لینک داخلی ساده تر از چیزی است که تصور می‌کنید، اما فقط برای اینکه لینک داده باشید لینک ندهید!! اگر ارتباط قوی بین دو موضوع وجود ندارد نباید آنها را به هم پیوند دهید. این یک سفر عالی کاربر را فراهم نمی کند و احتمالاً خوانندگان شما را گیج و نا امید می کند.

5. حضور فعال در شبکه های اجتماعی

گوگل اهمیت و ارزش بالایی برای شبکه های اجتماعی، به خصوص توییتر و فیسبوک قائل است. بنابراین برای بالا بردن نرخ اشتراک گذاری محتوا عاقلانه است که حضور فعالی در این فضا داشته باشید. هرچند که این دو شبکه متاسفانه در ایران فیلتر هستند اما مخاطبان خود را دارند و از طرفی محتوا گذاری مداوم در این شبکه ها باعث جلب توجه گوگل می‌شود. علاوه بر همه اینها، شما در این شبکه ها امکان این را دارید که مخاطبان را از محتوای کاربردی و سایت خود با خبر کنید و زمانی که کاربر به محتوای یک صفحه از سایت شما جذب شد اعتبار آن صفحه بالا می‌رود و این افزایش اعتبار به دامنه هم منتقل میشود، در واقع باعث افزایش DA شما می‌شود.

چگونه می توان Domain Authority را در سال 2021 افزایش داد

اگر می خواهید اعتبار دامنه سایت خود را در سال 2021 بالا ببرید، باید شروع به لینک سازی کنید! گاهی اوقات ممکن است ایجاد یک استراتژی درست لینک سازی مشکل به نظر برسد، یا اینکه زمان انجام این فرآیند را نداشته باشید و یا مشکلات دیگر و برای رسیدن به حد مطلوب و امتیاز بالا به کمک نیاز داشته باشید! اگر به دنبال یک آژانس دیجیتال مارکتینگ هستید که بتواند در بالا بردن امتیاز Domain Authority به شما کمک کند، همین امروز با آی وحید تماس بگیرید! تیم تخصصی ما در واحد سئو منتظر تماس شما هستند.

سوالات متداول:

اعتبار دامنه چقدر در رتبه بندی سایت من تاثیر دارد؟

امتیاز بین ۰-۲۰ پایین و بین ۲۰-۵۰ یک دامنه خوب محسوب می‌شود. و در صورت رسیدن این امتیاز به ۵۰-۶۰ یا بیشتر Domain Authority سایت شما عالی است. اما حتی اگر امتیاز بالایی دارید برای بهبود و بالاتر بردن آن نباید دست از تلاش بردارید چرا که هنوز تا رسیدن به قله راه زیادی در پیش دارید.

آیا دامین آتوریتی MOZ دقیق است؟

از بین صدها فاکتور مهمی که گوگل برای رتبه بندی سایت شما در نظر میگیرد، MOZ تنها به بررسی ۴۰ مورد اکتفا می‌کند، بنابراین اعتباری که MOZ 100 تعیین می‌کند صد درصد و دقیق نیست!

برای بالا رفتن دامین آتوریتی چه مدت زمان نیاز است؟

توجه داشته باشید که برای افزایش اعتبار از 70 به 80 بیشتر از افزایش از 20 به 30 زمان و انرژی بیشتری نیاز دارید! به طور کلی افزایش این فاکتور در وب سایت فرآیند زمان بری است و با گذر زمان و بهبود امتیاز این روند سخت تر هم می‌شود.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
3 رای, 5,00 از 5
Loading...
راضیه رشیدی

راضیه رشیدی هستم دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت رسانه دانشگاه تهران، به تازگی وارد دنیای تولید محتوا شدم و دوست دارم در این مسیر اطلاعات و آموخته هام رو به بهترین نحو با بقیه به اشتراک بذارم.

دیدگاه شما عزیزان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

021 2842 4421