الگوریتم فرشنس ( Freshness ) و تاثیر آن بر سئو
  • 8 مهر 1400
  • بدون دیدگاه
  • زهرا انصاری

الگوریتم فرشنس ( Freshness ) و تاثیر آن بر سئو

وبلاگ

الگوریتم فرشنس ( Freshness ) در سال 2011 معرفی شد و گوگل به طور رسمی آن را در نوامبر برای سایت های مختلف به کار گرفت. هنگامی که این ربات معرفی شد، سر و صداهای زیادی از بابت انتشار مطالب تازه و نمایش گرفتن هر یک از آن ها به وجود آمد و سبب شد تا سئو کاران با شنیدن این قضیه حیرت زده شوند و اندکی با سردرگمی مواجه شوند. این تغییرات همچنین باعث شد تا نتایج جستجو تغییرات فراوانی کند، این مورد به صورتی بود که نتایج سرپ گوگل برای نمایش تا 30 درصد تغییر پیدا کردند. بنابراین انتخاب کلمه کلیدی مناسب و تولید محتوای جامع و کاربردی هم باعث افزایش بازدید سایت و نرخ ( imperation ) می شود و هم از طریقی بر سئو سایت تاثیر می گذارد. اگر مطالب طبق هدفی خاص انتشار داده نشوند و از طرف گوگل مورد بررسی قرار نگیرند رتبه صفحاتی که تازه به نمایش اطلاعات پرداخته اند با مشکل مواجه می شود. فرض کنید عبارتی مانند نتیجه المپیک را سرچ کرده اید و نتایجی برای شما نشان داده شده که مربوط به چندین سال قبل است. به طبع هنگامی که مخاطب این موارد را بررسی می کند نتیجه دلخواه را به دست نمی آورد به همین دلیل گوگل تصمیم گرفت تا این مورد را با استفاده از پیاده سازی ربات جدید در سرتاسر فضای وب گسترش دهد. در ادامه با آی وحید در ارتباط باشید تا تمامی نکات مورد نیاز را برای شما مورد بررسی قرار دهد و راهکارهایی را برای بهبود عملکرد این ربات به شما ارائه دهد.

فهرست عناوین:

الگوریتم فرشنس ( Freshness ) چیست؟

الگوریتم فرشنس گوگل با این هدف منتشر شد تا کاربران در سرچ گوگل محتواهای تازه، یونیک و بروز را مشاهده کنند. از این طریق با راه اندازی این الگوریتم رتبه دهی به سایت های از سمت گوگل ررا با تغییرات فراوان روبرو کرد و سبب شد تا محتواها به گونه ای دقیق تر انتشار پیدا کنند. در واقع به یونیک بودن و انتشار محتوای تازه بارگذاری شده فرشنس می گویند که می تواند نتایج را در حیطه فعالیت خود کنترل کرده و سایت های برتر را در نتایج SERP نشان دهد. با توجه به پیشرفت روز به روز علم و آگاهی و استفاده گسترده از فضای وب، تلاش های زیادی از سمت کاربران برای گرفتن رتبه بهتر انجام شد و باعث شد تا آن ها بهترین نتیجه را دریافت کنند البته در این میان گوگل با انتشار این ربات نیز نقشی اساسی را ایفا کرد. حجم زیاد اطلاعات از سمت خبرگزاری های مختلف و دیگر سایت ها سبب شد تا این ربات به صورت خاصی برنامه ریزی شود. به همین دلیل گوگل با راه اندازی ربات های خود و به کار بردن هوش مصنوعی برای آن ها تلاش می کند تا بهترین نتایج را به مخاطبین خود ارائه دهد. این ربات ها تمامی اطلاعات را طبق آخرین فعالیت ارائه می دهند شاید برای شما پیش آمده باشد که به دنبال آهنگی هستید که خواننده مورد علاقه شما به تازگی آن را بیرون داده است با سرچ کردن اسم این خواننده حتی در صورت به یاد نداشتن نام آهنگ می توانید با سرچ قسمتی از آن آخرین اخبار و اطلاعات را از سمت گوگل دریافت کنید. با توجه به اینکه سرعت اضافه شدن اطلاعات در اینترنت بسیار زیاد است مدیران وب تلاش می کنند تا اطلاعات خود را نسبت به دیگر رقبا بهتر ارائه دهند. عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند برای نمایش محتوا مطرح شود اما توجه به این مسئله می تواند تا حدودی در تصمیم گیری به شما کمک کند.

علت منتشر شدن الگوریتم فرشنس ( Freshness )

یکی از مهم ترین اهدافی که این کمپانی برای انتشار داشت تاکید بر این موضوع بود که محتواهای مختلف بر حسب اینکه در چه گروهی قرار می گیرند تعداد نمایش و کلیک متفاوتی را هم خواهند داشت. یکی از عواملی که می توانیم به آن اشاره کنیم اخباری است که به صورت روزانه انتشار داده می شود و کاربر در اینترنت آن ها را سرچ می کند. اگر مهم ترین اخبار در گوگل بر حسب اطلاعاتی که سال های قبل وارد فضای وب شده است، نمایش گیرد به طبع مخاطب نمی تواند مطلب جدید را پیدا کند و در نتیجه با سردرگمی مواجه می شود. به همین دلیل ربات های گوگل در تلاش اند تا نوشته ها را بر حسب تاریخی که انتشار داده شده است به نمایش بگذارند. موارد ذکر شده شامل موضوعات ترندی است که در فضای وب سرچ بیشتری را به خود اختصاص می دهند. به طور مثال می توانیم به اخبار،‌ سیاست، نتایج مسابقات مختلف مانند جام جهانی و یا المپیک اشاره کنیم. توجه داشته باشید با این کار گوگل قصد دارد به مدیران وب این موضوع را تاکید کند که انتشار مطالب تازه سبب می شود تا شما توسط ربات های گوگل به عنوان فردی فعال شناخته شوید. در واقع دلیل دیگر این بود که الگوریتم فرشنس ( Freshness ) باید در فضای وب رضایت بسیاری از مخاطبان را به دست می آورد تا وب سایت ها بتوانند محتوای جدید را طبق آخرین تغییرات به کاربران نمایش دهند.

مهم ترین عامل تضمینی برای به دست آوردن رتبه می تواند سیگنال های دریافتی از سمت کاربران باشد. فرض کنید که شما محتوایی طولانی را انتشار داده اید و در آن مطالب را به صورت کامل قرار داده اید. این موضوع که کاربر بتواند سوال خود را از متن نوشته شده دریافت کند باعث می شود تا زمان بیشتری در سایت شما بماند و حتی صفحات دیگر را نیز مورد بررسی قرار دهد با این کار مخاطب طول متن را در نظر نخواهد گرفت و به بررسی دیگر صفحات می پردازد.

راه های افزایش رتبه در الگوریتم فرشنس ( Freshness )

هنگامی که ربات ها شروع به فعالیت می کنند به طبع تمامی عواملی که باعث تغییر در سایت ها می شوند را مورد بررسی قرار می دهند. به همین دلیل بهتر است راه های افزایش رتبه توسط این الگوریتم را رعایت کرده و تمامی آن ها را به کار ببرید. ربات ها تمامی صفحات را مشاهده می کنند و در صورت نقص هر یک از مواردی که در ادامه ذکر خواهیم کرد ممکن است سایت شما را در نتیجه ی SERP نشان ندهند.

گرفتن لینک از سایت های معتبر

بهتر است بدانید گوگل برای بررسی و نشان دادن صفحه شما به مخاطب سعی می کند تا بهترین محتواها را به آن ها نشان دهد. بنابراین در این مرحله شما می توانید با استفاده از لینک گرفتن از سایت ها معتبری که هر روز مطالب جدید را بارگذاری می کنند سهمی در نمایش صفحات خود در گوگل داشته باشید. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید سایت هایی هستند که به شما لینک داده اند. این مورد نیز علاوه بر موضوع اصلی نیز مورد بررسی قرار می گیرد. بسیاری از سایت های مورد نظر محتواهای خود را بروز رسانی نمی کنند و هیچ اهمیتی به داده های بارگذاری شده و رتبه خود نمی دهند. این عامل می تواند برای شما سودی نداشته باشد و رتبه شما را با تغییر روبرو کند پس بهتر است اگر به سایتی لینک می دهید و یا سایتی به شما لینک می دهد این مورد را حتما مورد بررسی قرار دهید. از آن جایی که منتشر کردن لینک سایت منجر به تغییراتی در سایت شما و سایت منشر کننده می شود به همین دلیل کمتر موردی اتفاق می افتد که سایت شما این تغییرات را به چشم ببیند. پس لازم نیست نگرانی از این بابت داشته باشید. در واقع چیزی که در اینجا مطرح است دریافت لینک از صفحات قدیمی است که سبب می شود تا معیار تازگی محتوای شما از بین برود.

لینک سازی مداوم و هدفمند

برای ساخت هر یک از لینک های خارجی باید دقت کنید زیرا استفاده زیاد از این لینک های خارجی ممکن است سایت را با مشکلاتی مواجه کند. از آن جایی که ربات های مختلفی برای بررسی سایت وجود دارد به همین دلیل بهتر است هر یک از کارهایی را که برای ارتقا انجام می دهید را با دقت بسیار بالا اجرایی نمایید. به طور مثال بهره گیری زیاد از بک لینک ها در مدت زمان کم سبب می شود تا گوگل سایت را با مشکلاتی مواجه کند. اگر در طول مدت زمان یک یا دو هفته ای لینک های خارجی را باگذاری نمایید و ماه بعدی هیچ گونه لینکی را به اشتراک نگذارید امکان دارد از سمت گوگل جریمه شوید و لینک های شما را به عنوان اسپم شناسایی کند. بنابراین در اینجا باید احتیاط کرده و محتواهای قبلی خود را آپدیت نمایید. برای این کار علاوه بر بروزرسانی مجدد می توانید آن ها را در شبکه های اجتماعی به نمایش گذاشته و بازخوردی از این لینک های جدید داشته باشید.

افزایش مدت زمان ماندن کاربر در سایت

توجه داشته باشید که این عامل نقشی اساسی را برای شما ایفا می کند و می توانید با به کارگیری اصول دقیق بازدیدکنندگان خود را علاوه بر دیدن یک صفحه به صفحات دیگر نیز راهنمایی کنید. مراجعه کنندگان با توجه به موضوع هایی که شما در صفحه قرار داده اید و با توجه به میزان لود محتوای مورد منتشر شده می توانند تصمیم بگیرند که از دیگر مطالب استفاده می کنند یا خیر،‌در نهایت تمامی این کارها سبب می شود تا مخاطب مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپری کند و شما با این کار می توانید امیتازی را از این بابت برای خود به دست آورید.

چگونه این الگوریتم بر روی سئو سایت تاثیر می گذارد؟

از جمله مهم ترین تاثیراتی که الگوریتم فرشنس ( Freshness ) بر روی سایت می گذارد موضوع سئو می باشد زیرا در صورتی که اطلاعات مفیدی را انتشار دهید که آن ها برای مخاطب تازگی داشته باشد به طبع به سراغ دیگر صفحات رفته و به بررسی کلی سایت شما می پردازد. در ادامه راهکارهای مهمی را در این باره توضیح خواهیم داد.

بروزرسانی محتواهای دارای رتبه در گوگل

آمارهایی که در قسمت های مختلف سرچ کنسول مشاهده می کنید می تواند به شما کمک کند تا پربازدید ترین محتواهای خود را مشاهده کرده و در صورت نیاز آن ها را بروزرسانی کنید. مقالاتی که تعداد Impression بالایی دارند نیز می توانند برای شما سود آور باشند و اگر شما آن ها را بروزرسانی کنید به طبع کاربر با مطالعه آن زمان بیشتری را در سایت می ماند و این مورد می تواند به سئو سایت شما کمک کند.

انتشار مطالب در شبکه های اجتماعی

یکی از راهکارهایی می باشد که به راحتی می توانید با استفاده از آن کاربران بیشتری را جذب سایت خود کنید. بهتر است مقالات و محتواهای خود را در شبکه های اجتماعی انتشار دهید. هنگامی که مطالب را در شبکه های اجتماعی انتشار می دهید و مطالب را به صورت متنی به همراه لینک در کپشن انتشار می دهید به گونه ای لینک سازی را انجام داده اید. در واقع هر مطلبی که انتشار داده می شود نوعی لینک دهی به حساب می آید و می تواند بازخورد مثبتی را برای سایت شما به ارمغان بیاورد.

انتشار مطالب جدید

تفاوتی ندارد که شما با چه موضوعی در فضای وب فعالیت می کنید، شما باید همیشه مطالب جدید را در سایت خود به اشتراک بگذارید. به طور مثال اگر وب سایتی در حوزه خبرگزاری دارید می توانید هر روز با انتشار جدیدترین مطالب و رعایت نکات مختلف صفحه خود را در نتایج سرپ به نمایش بگذارید. اما توجه داشته باشید که اگر شما اولین منبع برای اخبار روز باشید کاربران بیشتری به سایت شما مراجعه می کنند و در نتیجه بهترین بازخورد را خواهید داشت.

نمایش دادن تاریخ مطالب بارگذاری شده

این مورد نیز می تواند به شما کمک کند تا بهترین نتیجه را از سمت ربات ها دریافت کنید. به همین دلیل بهتر است محتواهای خود را با ذکر تاریخ به نمایش بگذارید و در صورت قدیمی بودن تاریخ آن ها مطالب خود را بروزرسانی نمایید. در این مرحله ربات ها با بررسی این نکته به سایت شما کمک می کنند تا در نتایج نمایش بگیرید.

فاکتورهای اساسی برای تازه بودن محتوا از سمت گوگل

از آن جایی که موارد زیادی بر روی تازگی محتوا تاثیر می گذارند پس بهتر است تمامی فاکتورهایی را که سبب تازه ماندن محتوا می شوند را رعایت کنیم.

  • گرفتن لینک های خارجی معتبر
  • بروزرسانی تاریخ انتشار
  • بروزرسانی محتواهای بارگذاری شده
  • ارتباط کاربر با محتوای بارگذاری شده
  • به کار بردن کلمات کلیدی کاربردی

جمع بندی :

همانطور که می دانید الگوریتم های مختلفی توسط گوگل طراحی شده است و شما با رعایت هر یک از مواردی که برای آن مهم است می توانید بهترین بازخورد را داشته باشید. به طور مثال یکی از آن ها الگوریتم فرشنس ( Freshness ) است که می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی سئو سایت بگذارد. اما در اینجا شما باید تلاش کنید تا همیشه مطالب خود را بروز نگه داشته و در صورت نیاز نوشته خود را ادیت کنید. هنگامی که یک محتوا همیشه در حال تغییر است بهتر است تغییراتی را برای آن داشته باشیم. به طور مثال موضوع سئو چیست همواره در حال تغییر و تحول و توسعه است بنابراین باید طبق آخرین تغییرات آن ها را بررسی کرده و محتوا را با تغییرات مورد نظر به نمایش بگذارید. محتوای همیشه سبز و یا الگوریتم تازگی محتوا فقط به دنبال آخرین مطالب بارگذاری شده و رفتار کاربر است بنابراین بهتر است این موضوع را حتما در نظر داشته باشید.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
5 رای, 4,20 از 5
Loading...
زهرا انصاری

زهرا انصاری پور هستم.
از سال 1399 فعالیتم رو با شرکت آی وحید شروع کردم، عاشق تولید محتوام

دیدگاه شما عزیزان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
 افزونه تولید محتوا هوش مصنوعی وردپرس