زمان ماندگاری کاربر یا Dwell Time چیست
  • 31 اردیبهشت 1399
  • بدون دیدگاه
  • شهرزاد پولادی

زمان ماندگاری کاربر یا Dwell Time چیست

مقالات سئو و بهینه سازی

از زمانی که کاربر وارد سایت می شوند، با کلیک، کامنت و فعالیت هایی که در سایت دارد حضور خود را نشان می دهند تا زمانی که سایت ( نمایش متوقف می شود) توسط کاربر بسته می شود این  زمان در اصلاح به معنی زمان ماندگاری سایت یا Dwell Time می باشد. زمان ماندگاری محبوبیت سایت را نشان می دهد، بنابراین برای اینکه بتوانید کاربرانی را برای مدت زمان بیشتری در وب سایت خود نگه دارید، کاری انجام دهید که برای کاربران جذاب باشد. باید متناسب به سایت خود استراتژی استفاده کنید که به کمک معیارهایی در نظر گرفته شده، احتمال حضور کاربران را بیشتر کند.

زمان ماندگاری (Dwell time) چیست ؟

عبارت dwell time به معنی زمان توقف است. درواقع این واژه در صنعت حمل و نقل برای مدت زمانی که اتوبوس یا قطار طول می کشد به طور کامل توقف کند، استفاده می شود. ویژگی زمان توقف معمولا بدون برنامه ریزی است ، دقیقا مثل کاربرانی که وارد یک سایت می شوند و هیچ برنامه ای برای زمان حضور خود ندارد و در آخر با بستن سایت زمان توقف را بوجود می آورند. البته در سئو بیشتر به اسم زمان ماندگاری کاربر استفاده می شود تا ساده تر مفهوم را منتقل کند.

چگونه گوگل زمان ماندگاری را محاسبه می کند

گوگل از الگوریتم رنک برین استفاده می کند تا زمان ماندگاری را محاسبه کند و سایت ها را رتبه بندی کند. این الگوریتم معیارهای زیادی را برای اندازه گیری زمان ماندگاری مثل نرخ پرش، زمان حضور کاربر در صفحه، نرخ کلیک CTR وغیره در نظر می گیرد. از طرفی به دلیل اینکه الگوریتم بر پایه یادگیری ماشینی است ( به کمک ریاضیات و کامپیوتر بدون دخالت انسان به دنبال یافتن روابط بین کلمه کلیدی صفحات و عبارت جستجو کاربران است) این الگوریتم هنوز در مرحله آزمون و خطا است. باید تمام عواملی که برمیزان ماندگاری تاثیر می گذارند را درنظر داشت.

زمان ماندگاری
زمان ماندگاری

عواملی که بر زمان ماندگاری تاثیر می گذارد

فرض کنیم کاربری پاسخ خود را سریعا پیدا می کند و سایت را ترک می کند یا به صفحه ی دیگری می روند و زمان بیشتری را در آن می گذارند. حال برای اینکه بتوانیم تک تک مقادیر زمان ماندگاری ، بانس ریت وزمان حضور برای میزان واقعی حضور کاربربدست بیاوریم از ابزار گوگل آنالیتیکس استفاده کنیم. این ابزار با استفاده از  time-stamps (به معنی نشانگرزمانی)، زمان بارگذاری صفحات را محاسبه می کند و باز شدن هر صفحه یا یک شروع رویداد را ثبت می کند. این نشانگر زمانی به عنوان ضربه شناخته می شود، مثلا ضربه 1 در ساعت 10:00 و ضربه دوم 10:05 زمان صفحه را 5 دقیقه محاسبه می کند و اگر هیچ رویداد یا کاری در صفحه انجام ندهد 0 دقیقه محاسبه می شود.

نرخ پرش یا بانس ریت

طبق تعریفی که از نرخ پرش داشتیم کاربر در مدت زمان کوتاهی بدون اینکه هیچ عمل خاصی انجام دهد، از سایت خارج می شود. دلیل خروج کاربر می تواند چند حالت مختلف داشته باشد، کیفیت محتوا ضعیف باشد، کاربر به سرعت به جواب برسد، عنوان مطابق متن نباشد ودرنهایت کاربر مجبور به خروج سایت شود. پس باید درنظر بگیریم که این عامل به تنهایی برای ماندگاری کاربر معیار نیست و باید همه معیارهایی که الگوریتم برین رنک در نظر می گیرد را بررسی کنیم.

زمان ماندگاری کاربر

زمان ماندگاری صفحه ای از سایت را می توان، لحظه کلیک کاربر تا زمانی که صفحه شما بسته (متوقف) می شود تعریف کرد. یک صفحه می تواند از دو تا چند ثانیه زمان ماندگاری داشته باشد، محتوای دلخواه پیدا نشود وکاربر به صفحه نتایج بازگردد یا بیش از 12 دقیقه طول بکشد و یک مقاله فوق العاده و مفید حساب شود. درحالت معمول یک مقاله مفید حدود 2-3 دقیقه خواندن آن طول می کشد.

مدت زمان حضور کاربر در صفحه

مدت زمان حضور کاربر در صفحه (average time on page)، میانگین زمانی ست که یک کاربر مشخص در آن صفحه حضور دارد. هر چه صفحات طولانی تر باشند، احتمال زمان صفحه بیشترمی شود.

زمان ماندگاری بر سئو چه تاثیری می گذارد

یکی از 200 فاکتور گوگل برای رتبه بندی سایت Dwell time یا زمان ماندگاری است و باید آن را عامل مهمی برای سئو سایت دانست. چون کسب رتبه بالا برای سایت شما با افزایش زمان ماندگاری کاربر میسر می شود.

چطور می توان زمان ماندگاری را افزایش داد

کیفیت بالای محتوا و مقالات منظم یک سایت احتمال ماندگاری کاربران را بیشتر می کنند هر عاملی که بتواند کاربران را با سایت شما درگیر کند، مفید خواهد بود. مثلا رابط کاربری آسان در ورژن موبایل سایت وامکان ارسال دیگاه وموارد دیگری که در قسمت پایین برای شما شرح دادیم زمان ماندگاهری کاربر را افزایش می دهد.

در فرمت های محتوای خود تنوع دهید

مطالعه کردن محتوای متنی در وب سایت ها دقت بیشتری می خواهد وکاربران را خسته می کند. اغلب افراد ترجیح می دهند با دیدن محتوای ویدئویی یا فایل صوتی با تمرکز بیشتر، ساده تر یاد بگیرند. همچنین محتوایی که ویدئو و تصویر دارد کاربران را ترغیب می کند نوشته ها را هم مطالعه کنند وزمان بیشتری را در سایت شما باشند. با اینکه محتوای ویدئویی زحمت بیشتری دارد ولی تاثیر زیادی بر رتبه سایت شما می گذارد.

استفاده از اینفوگرافیک

برای شما هم پیش آمده که با یک اینفوگرافیک جذب موضوع خاصی شوید و تا آخر مرحله کامل یاد بگیرید. ایجاد یک اینفوگرافیک موثر کمک می کند موضوع اهمیت پیدا کند ومخاطبان وقت بیشتری برای یادگیری خود بگذارند. پس موثر باشید، با یک اینفوگرافیک محتوای کامل تری ارائه کنید وحضور کاربران را بیشتر کنید.

داستان موفقیت

داستان ها همیشه برای افراد جذاب بوده است. معمولا داستان موفقیت و اختراع کمک می کند ریشه بسیاری از مسائل را درک کنیم و موضوعی را ساده تر بفهمیم. معمولا اینگونه محتوا احتمال اشتراک گذاری زیادی دارند و در صفحات اجتماعی توجه خوبی را به خود جلب می کنند. البته تنها چیزی که باعث می شود نوشته ها کامل خوانده شوند جذابیت همین داستان هاست که مطمئنا زمان ماندگاری صفحات شما را بالا می برد. بعلاوه شما می توانید از تاریخچه و طرح هایی که باعث رشد صنعتی هم در محتوای خود بهره ببرید.

هدف قرار دادن کاربرانی که سایت شما را ترک می کنند

اگر بتوانیم کاربرانی که از سایت شما خارج می شوند را دوباره به سایت برگردانیم بانس ریت خود را کاهش دادیم. کاربران بازگشتی یکی دیگر از مقادیری که در گوگل آنالیتیک ارائه می شود و زمانی که این ابزار برای کاربران بازگشتی تعیین کرده است حداکثر 2 سال است. یعنی اگر کاربری بیش از زمان 2 سال دوباره به سایت شما سربزند کاربر جدید محسوب می شود. باید دانست که مقدار کاربران بازگشتی می تواند برای هرسایتی امیدوار کننده باشد وهرچه محتوای صفحات کامل تر باشد، کاربران برای تکمیل اطلاعات خود به سایت بازمی گردند.

سخن آخر

برای افزایش زمان ماندگاری کاربر باید تا جای ممکن کاربر را درگیر سایت کنیم تا به هدف نهایی رضایت کاربران یا فروش خود را داشته باشیم. مثلا محتوایی با روایت های داستانی و قالب متفاوت، اینفوگرافیک ها والبته در نظر گرفتن کاربرانی که سریعا از سایت شما خارج می شوند، میزان حضور کاربران افزایش پیدا می کند. در حقیقت الگوریتم رنک برین با درنظر گرفتن زمان ماندگاری کاربران، نرخ پرش وزمان ماندگاری در صفحه به سایت شما رتبه می دهد.

امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟
بدبدمعمولیخوبخیلی عالی
3 رای, 4,67 از 5
Loading...
شهرزاد پولادی

شهرزاد پولادی هستم رشته تحصیلیم مهندسی برق هست.فعالیتم را تازه در زمینه تولید محتوا در تیم بزرگ آی وحید شروع کردم و سعی می کنم به صورت مستمر اطلاعات و تجربیاتم را در این حرفه افزایش دهم . از یادگیری و به اشتراک گذاشتن لذت می برم.

دیدگاه شما عزیزان

  • هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

کادر ارسال دیدگاه شما کاربر عزیز

2842 442121
پکیج برنامه نویس واقعی